Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi - Haziran 2022 Bülteni

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi - Haziran 2022 Bülteni

DİJİTAL KENT ARŞİVİ ENVANTERİ 70 BİNİ AŞTI

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi, “Kent Arşivi Dijitalleştirme Projesi” ile zaman ve mekân sınırı olmaksızın 2015 yılında araştırmacıların erişimine açıldı. Dijital arşive eklenmesine karar verilen DİA, afiş, fotoğraf, ayrı basım, rapor, makale, kartpostal ve kentsel projelerden oluşan 25 bin 871 adet materyal, gerekli teknik işlemlerin ardından dijital arşiv materyali kimliği kazandı ve bibliyografik künyeleriyle birlikte kütüphane otomasyon sistemine aktarıldı. Bu ilk adımın ardından devam eden dijitalleştirme çalışmasıyla bugün 70 bini aşan materyale ulaşıldı. Tarihi Kentler Birliği üyeleriyle yürüttüğümüz koruma-yaşatma çalışmalarının ürünleri de kent arşivlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Kitaplar, elektronik belgeler, raporlar, haritalar gibi pek çok belge Anadolu kentlerindeki kültürel mirasın korunması sürecine ışık tutuyor.

İTÜ Taşkışla / Cumhuriyet Dönemi Mirası / ÇEKÜL Kent Arşivi


KİTAPLIKTAN SEÇKİLER

OSMANLI İSTANBULUNDA OTOMOBİL

Ülkemizde otomobil tarihiyle ilgili yapılan araştırmalar, yalnızca belli bir dönemi ele alan çalışmalarla sınırlı. Otomobil denilince akla gelen ilk kurumlardan biri olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, bu eksikliği gidermek amacıyla hazırladığı Osmanlı İstanbulunda Otomobil adlı kitabında tarih boyunca ortaya çıkan yollar, ulaşım vasıtaları ve bunların insanlar üzerindeki etkilerine odaklanıyor.   İstanbul’un yollarında dolaşmaya başlayan otomobilin tarihi, okurunu, lastikçilerden benzinliklere, tamircilerden kelepircilere, taksilerden dolmuşlara, şoförlerden otomobil kazalarına zengin bir içerikle karşılıyor.  Özellikle otomobil meraklılarının ilgisini çekecek kitap, konusunu ayrıntıyla ele alan nitelikli bir çalışma. Erhan Afyoncu ve Coşkun Yılmaz’ın editörlüğünü yaptığı kitabın yayıncısı, Türkiye TURİNG ve Otomobil Kurumu.

TÜRKİYE'NİN BÜTÜN AĞAÇLARI VE ÇALILARI

Araştırmacılar ve doğa tutkunları için önemli bir kaynakça niteliğindeki Türkiye’nin Bütün Ağaçları ve Çalıları, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik'in araştırmalarının bir ürünü. Akkemik, hazırladığı bu kapsamlı çalışmada odunsu bitkilerin adlarına, türlerine ve nerelerde bulunduklarına ilişkin bilgilere yer veriyor. 813 ağaç ve çalı türünü inceleyen kitap, doğaseverler için de merak uyandırıcı.
Türkiye, dünyanın en zengin bitki çeşitliliğine sahip ülkelerinden biri. Prof. Dr. Ünal Akkemik de bu zengin bitki örtüsünü çalışmalarıyla derleyerek alana önemli katkılar sağlıyor. Kitap, TEMA Vakfı ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınıdır. Yazarın, İstanbul’daki yüzlerce bitkiyi kendi çektiği fotoğraflar eşliğinde anlattığı ele aldığı İstanbul’un Doğal Bitkileri isimli kitabı da ÇEKÜL Vakfı Yayınları arasından çıkmıştı.

ARAFTAKİ KENT / İSTANBUL İÇİN KENTSEL MİMARİ AÇILIMLAR

Dünya, bilimsel ve teknolojik gelişmelerle birlikte hızla değişiyor. Bu değişimin bir parçası olan kentler, olumlu ve olumsuz açıdan etkileniyor. Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Nevbahar Atalay’ın, Okan Üniversitesi Yayınlarından çıkan kitabı Araftaki Kent / İstanbul İçin Kentsel Mimari Açılımlar, bir grup akademisyeninin kent sorunlarıyla ilgili yaklaşım ve tespitlerini kitaplaştırması açısından ilgi çekici. Yazar, çalışmalarındaki ortak paydanın kentte eşitlikçi ve katılımcı bir planlama anlayışını benimsemek olduğunu dile getiriyor; kentlere bakış açımızdaki tek boyutluluğu ortadan kaldıracak yaklaşımın yerel-evrensel bakışı desteklediğini hatırlatıyor.

KÜLTÜR YOLCULUĞU

Tarih öncesinden günümüze, pek çok medeniyetin ev sahibi Antalya, Türkiye’de antik kent sayısı en fazla olan il. Antalya; antik kentleri, antik tiyatro, stadyum, tapınak ve kiliseleri, han, hamam, kervansaray, cami, bedesten ve daha birçok tarihi yapısıyla göz kamaştıran bir turizm kenti. Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca hazırlanan Kültür Yolculuğu kitabı, bu tarihi yapılar hakkında genel bilgilere yer veriyor. Görsel malzemeyle zenginleşen kitap, okurunu adeta bir kültür gezisine çıkarıyor.

ÇİN, YANGZHOU ZHONGSHUGE KÜTÜPHANESİ

Yapımı 2016 yılında tamamlanan Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi, algıyla oynayan bir mimariye sahip. Kütüphane, büyük bir alışveriş kompleksinin parçası ve aynı zamanda bir kitap dükkânı. Binaya kitaplarla çevrili bir koridor yoluyla giriş yapılıyor. Su illüzyonu yaratmak için siyah aynalarla döşenen bu koridor, tavana eğimli raflara sahip. Tavanda, nehri temsil etmek üzere şimşek biçiminde bir boşluk bulunuyor.  Tünelin sonunda ise okuma salonları yer alıyor. Her yaştan okurlar için muhteşem bir ortam sunan yapının başka bir özelliği de tarih boyuna yazarların buluşma noktası haline gelmiş bir bölgede bulunması.

ÇANKAYA BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ ŞANTİYESİ VE İŞÇİ KÜTÜPHANESİ

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, çöp konteynırının yanına bırakılan kitaplardan 25 bin kitaplık bir kütüphane kurdu. Kütüphane, toplanma merkezi olarak işçilere tahsis edilen alanda oluşturuldu. Temizlik işçileri, bu kütüphanenin yanı sıra kitaplara herkes ulaşabilsin diye çöp toplama araçlarından birini de gezici kütüphaneye çevirdi. Kütüphaneye bağış yapmak isteyenler kitapları şu adrese gönderebilir: Çankaya Belediyesi Temizlik İşçileri Toplanma Merkezi, İmrahor Mahallesi, İmrahor Caddesi, No:51, Çankaya/Ankara / Telefon: 0 312 496 16 13

ÇEKÜL'DEN HABERLER

“İstanbul’un Sinan’ı” isimli sanal fotoğraf sergimizi henüz ziyaret etmemiş olanlar, sergiyi 9 Temmuz tarihine dek https://www.cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi adresinden izleyebilir. Sergi, Sinan’ın İstanbul'daki eserlerini dört ana rota ile anlatıyor. Deniz kıyısından tarihî yarımadaya, Haliç’ten su kemerlerine kadar uzanan rotalar, İstanbul silüetinin ve kültürel mirasının mihenk taşlarını gösterirken, günümüze varan hikâyelerine de ses veriyor. Sadece İstanbul’a değil, Anadolu’da da Sinan’ın elinin değdiği kentlere uzanan Sinan’a Saygı Koleksiyonu, İstanbul’un Sinan’ı Sanal Fotoğraf Sergisinin ana kaynağını oluşturuyor. Hem görsel hem işitsel anlamda bu değerli belleği paylaşmayı amaçlayan sergi, ÇEKÜL’ün “Doğa ve Kültürle Varız!” sloganı ile bütünleşip, vakfın Mimar Sinan serüvenini sürdürüyor. Herkesi bekliyoruz.