Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Aralık Bülteni

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Aralık Bülteni

Geçmişten Geleceğe Yerel Kimlik

2000 yılında kurulan Tarihi Kentler Birliği; kültürel mirası koruma çalışmalarının niteliğini artırmak için çalışırken, yayın organı olan Yerel Kimlik dergisiyle geniş kitlelere ulaşıyor. Yerel Kimlik ilk sayısını Temmuz 2001’de yayınladı ve 2004 yılına kadar 13 olağan, 1 özel sayıyla yayın hayatını sürdürdü. ÇEKÜL Vakfı tarafından, Prof. Dr. Metin Sözen’in rehberliğiyle hazırlanan derginin ilk sayısının genel yayın yönetmenliğini Oktay Ekinci, yazı işleri müdürlüğünü ise Mithat Kırayoğlu üstlenmiştir.

Dergi; Tarihi Kentler Birliği merkezinin 2005 yılında İstanbul’a taşınmasından sonra İstanbul’da Geçmişten Geleceğe Yerel Kimlik adıyla, üç ayda bir yayınlanıyor. Yeni çıkan 71. sayıya e-dergi formatında bağlantıya tıklayarak erişebilirsiniz. Bu sayıda; Anadolu’da uygulanan koruma çalışmalarına yönelik inceleme yazıları, Tarihi Kentler Birliği Balıkesir Bölge Toplantısı ile Tarihi Kentler Birliği Fatih Buluşması dosya konuları; doğal ve kültürel mirası korumaya yönelik haberler ile kitap tanıtımları bulunuyor.

Derginin yıllara göre arşivlenmiş tüm sayılarına https://www.tarihikentlerbirligi.org/yayinlar/yerel-kimlik/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Kitaplıktan Seçkiler

Süreklilikten Sürdürülebilirliğe

Sürdürülebilirlik kavramının, kişilerin özel yaşamlarında ve iş dünyasında nasıl yer alacağını gösteren bir rehber niteliğindeki Süreklilikten Sürdürülebilirliğe kitabı; dünyayla dost düşünce, tavır ve davranışlar üretmemizi destekleyen içeriğiyle, günümüzde sıkça duyduğumuz "sürdürülebilirlik" söyleminin gelişmesine katkıda bulunuyor. İş dünyasında kurumsal sürdürülebilirlik için bir yol haritası olan kitap, bir kişisel deneyim paylaşımı olarak da değerlendirilebilir. Dr. İzel Levi Coşkun, sürdürülebilirlik kavramının gerçek yaşamda bireyler ve topluluklar üzerindeki etkisini kendi tecrübelerinden hareketle aktarıyor, teorinin uygulamada nasıl dönüştüğünü gösteriyor. 

"İnsanlık olarak kendi yaşam muhasebemizi tutarken nice ağacı, diğer canları görmezden geldik, umursamadık ve telafisi zor, çok büyük hatalar yaptık. Bu hataların yaşam tarzımızın bir parçası haline gelip sanki vazgeçilmez doğrularımızmış gibi bizi yönlendirmesine, hatta yönetmesine göz yumduk. Bu yüzden de yaşam terazisinin dengesi hem insanlığı hem de tüm gezegeni tehlikeye atacak şekilde bozuldu. Şimdi hâlâ daha fırsat varken bu dengeyi yeniden sağlamak yine elimizde. Gerçeklerin farkına vararak denemenin ve dönüşümü başlatmanın tam zamanı. Kaybedecek daha fazla zaman yok” hatırlatmasında bulunan kitabı, ÇEKÜL Dükkândan edinebilirsiniz.

Urla – Anılarla ve Belgelerle

ÇEKÜL Vakfı Urla temsilcisi A. Sedef Tunçağ, Urla’yı etkileyen tarihi olaylardan yola çıkarak derin bir araştırma sürecine giriyor. Kısıtlı verilerden oluşan Urla arşivi taramalarından sonra sözlü tarih çalışmasıyla kitabın kapsamını detaylandıran Tunçağ, kasabaya dair yaşanmışlıkları da derleyerek Urla’nın tarihçesini Urla- Anılarla ve Belgelerle kitabında ortaya çıkarıyor.

Urla Yarımadası hakkındaki, farklı kaynaklarda bulunan bilgilerin bir araya getirilmesini sağlayan kitap; bölgenin tarihçesini anlaşılır ve akıcı şekilde okurlara aktarıyor. Akdeniz Havzasının toprağı, denizi, zeytini ve diğer bereketli güzellikleriyle; Urla’yı var eden insanları nasıl beslediğini anlatıyor.

Urla – Anılarla ve Belgelerle kitabını ÇEKÜL Dükkândan edinebilirsiniz.

 

Türkiye’de Sualtı Arkeolojisi

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü yayınlarından çıkan ve editörlüğünü Hakan Öniz’in yaptığı bu çalışma, Türkiye’nin sualtı arkeolojisi ve denizcilik alanındaki çalışmalarına geniş bir giriş niteliğindedir. Renkli fotoğraflarla da desteklenen bu etkileyici kitap, çok sayıda antik batığın kazı raporları ile yüzey araştırmalarına yer veriyor. Bir diğer önemli yanı ise Türkiye’de sualtı kültür mirasının korunma adımları için gerekli yasal dayanaklara ayrıca bir bölüm ayrılmasıdır.

 

El Escorial Kraliyet Kütüphanesi

Dünyanın en büyük kütüphanelerinden olan El Escorial Kraliyet Kütüphanesi, 1563-1564 yıllarında İspanya’da kurulmuştur. İspanya Kralı II. Felipe’nin sarayı olarak bilinen ve manastırı da bulunan kütüphane, dini-kültürel bir yapı olma özelliğini taşıyor. Duvarlarında Francisco Goya gibi önemli ressamların eserlerinin bulunduğu kütüphane, aynı zamanda bir sanat müzesi olarak ziyarete açık.

1984 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ve yaklaşık 40 bin nadir esere sahip kütüphanede; Augustinus, X. Alfonso, Avilalı Teresa’ya ait el yazmaları, 12. yüzyıldan kalan ve yalnızca 1 adet olan el yazması Kitab al-İtibar gibi eserler bulunmaktadır. Diğer kütüphanelerden farklı olarak; kitaplar raflara alınırken sırtları iç kısma gelecek şekilde yerleştiriliyor ve ciltlerin korunması sağlanıyor.

El Escorial Kraliyet Kütüphanesine kitap toplama süreci beş farklı yolla gerçekleştiriliyor: Satın alma, hediye ve bağışlar, savaş ve korsanlık faaliyetleri sonucunda ele geçirilenler, kararnameyle kitap temini, engizisyonun yasaklı kitaplar listesindeki bazı kitapların kurtarılarak koruma altına alınması.

 

Agro-Kütüphane

Türkiye’nin ilk tarım kütüphanesi açıldı. Uşak, Banaz İlçe Halk Kütüphanesinin girişimi; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Kütüp-Anne Platformu ortaklığıyla hizmete sunuldu. Banaz’daki yerel kütüphane yenilenerek koleksiyonuna sürdürülebilir tarım, ekoloji ve iklim değişikliği üzerine kitaplar eklendi. Kütüphanenin açılışı, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen Ekmeğin Hikâyesi, Kuş Yuvası Boyama ve Tohum Bombası atölyelerinin de yer aldığı bir etkinlikte yapıldı. . Agro-kütüphane, “Tüketen toplumdan üreten topluma” ilkesiyle, bahçede yetiştirilen ürünleri ihtiyaç sahibi topluluk üyeleriyle paylaşmayı ve diğer sürdürülebilir yaşam uygulamalarını teşvik etmek için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve çevredeki üniversiteler arasında bir ağ kurmayı hedefliyor.