Öğretmenler İçin | ÇEKÜL | Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma

Öğretmenler İçin

ÇEKÜL Bilgi Ağacının öğretmenlere yönelik hazırladığı, sınıf içi etkinliklerle desteklenen eğitim programlarında amaç, doğal ve kültürel mirasın barındırdığı bilgiyi öğretmenler aracılığıyla öğrencilere aktarabilmek. Bu nedenle tüm programlarda sınıf içi uygulamaları destekleyecek şekilde Milli Eğitim Bakanlığı müfredatıyla uyumlu bir içerik benimsenir ve programlar bir ya da iki döneme yayılan etkinlikler şeklinde düzenlenir. Öğretmenlere, uygulamada kendilerine yol gösterecek eğitim kitapçığı da hediye edilir. Öğretmenler için hazırladığımız eğitim programlarını aşağıda bulabilirsiniz:  

Atölye başlıklarımız şöyle:

  1. Kentimin Öyküsü
  2. Rehberim Doğa
  3. Endüstri Mirası
  4. Ağaçların Diliyle Kentim
  5. Yapıların Diliyle Kentim: İstanbul

ÇEKÜL BİLGİ AĞACI’NIN DOĞAL VE KÜLTÜREL MİRAS ÖĞRETMEN EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

ÇEKÜL Bilgi Ağacının doğal ve kültürel miras eğitimlerinin yeni eğitim öğretim yılında 200 öğretmene ulaşması hedefleniyor. Eylül ayında yapılacak 2 farklı öğretmen eğitimi ücretsiz olarak düzenlenecek.  ‘Sivil Düşün’ hibe programı kapsamında tasarımları yenilenen  “Kentimin Öyküsü” ve “Ağaçların Diliyle Kentim” eğitim programlarının kılavuzları dijital olarak öğretmenlerle paylaşılacak.

ÇEKÜL Vakfı 1990 yılından bu yana, çocuk ve gençlerde kültürel ve doğal mirasın korunması bilincinin gelişmesi için eğitim programları geliştiriyor ve uyguluyor. Vakfın eğitim uzmanları tarafından düzenli olarak güncellenen eğitim içerikleri, eğitimde fırsat eşitliği gözetilerek, devlet okullarındaki öğretmen ve öğrencilere ücretsiz ulaştırılıyor. Öğretmenler için hazırlanan “Kentimin Öyküsü” ve “Ağaçların Diliyle Kentim” eğitim programıyla geçen yıl 16 kentten 100 öğretmene ulaşan ÇEKÜL Vakfı, bu yıl Sivil Düşünden aldığı hibeyle eğitim kılavuzlarını güncelledi. ÇEKÜL Bilgi Ağacı, yapacağı öğretmen eğitimleriyle 200 öğretmene ulaşmayı hedefliyor. İlkokul öğretmenlerine açık olan başvurular 22 Eylül’e kadar devam edecek.   

ÇEKÜL Bilgi Ağacı çatısı altında, farklı öğrenme biçimleri ve çoklu zekâ kuramını temel alarak geliştirilen öğretmen kılavuzları, Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olarak hazırlandı. Her iki eğitim için de yapılacak olan Öğretmen Eğitiminin ardından, eğitim kılavuzları dijital olarak öğretmenlerle paylaşılacak. 4 ana başlık ve sınıf içi-sınıf dışı toplam 20 etkinlikten oluşan kılavuzlar, bir eğitim öğretim yılı boyunca uygulanacak şekilde plandı. Öğretmenlere rehberlik edecek yazılı, görsel ve sesli kaynakları buluşturan kılavuzlarda, uygulama öncesinden bitimine kadar her adım detaylarıyla anlatılıyor.

Sivil Düşün hibe programıyla, 4 eğitim öğretim döneminde toplam 600 öğretmen ve 12 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Kentimin Öyküsü ve Ağaçların Diliyle Kentin Programına başvurmak* için bağlantıya tıklayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

* Başvurunuzu takiben, çevrimiçi bir bilgilendirme sunumu yapılarak, uygulamaya ilişkin detaylı bilgiler ve öğretmen kılavuzu paylaşılacaktır.