Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Şubat Bülteni

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Şubat Bülteni

Halifax Halk Kütüphanesi

Kanada’daki 13 halk kütüphanesinin en büyüğü olarak bilinen Halifax Halk Kütüphanesi, mevcut kütüphanenin ihtiyaçlara cevap vermemesi nedeniyle bir tasarım yarışması düzenlenerek yenilenmiş. Kütüphanede toplantı salonları, konser alanları ve kafeler de bulunuyor. Yapının mimarisi, sıra dışı tasarımıyla iki ödüle değer görüldü. Dış cephe tamamen camla kaplı ve dev camlar üst üste eklenmiş gibi bir görünüme sahip. Kütüphane koleksiyonu pek çok nadir esere ev sahipliği yapıyor.

TKB’den yeni bir yayın haberi!

Tarihi Kentler Birliğinin 22’ncisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması kitabı, TKB’nin internet sitesinde erişime açıldı.

Yarışmaya bu yıl 37 üye belediye, toplam 76 projeyle katıldı. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin oldu. Balıkesir Büyükşehir ve Mihalıççık Belediyesi ise Jüri Özel Ödülüne değer bulundu. Yarışmada ayrıca 9 Proje Ödülü, 9 Uygulama Ödülü, 9 Süreklilik Ödülü ve 7 Başarı Ödülü verildi.

Türkiye’de hayata geçirilen ve koruma hareketi adına önemli bulunan gelişmelerin özetini; uygulama ve proje örnekleriyle yayına yansımasını Tarihi Kentler Birliğinin Özendirme Yarışması kitabında bulabilir, kitaba çevrimiçi erişebilirsiniz:

https://www.tarihikentlerbirligi.org/yayinlar/

Yüz Yıl Önce Yüz Yıl Sonra: Fotoğraflarla Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhuriyet Yolu

Garanti BBVA’nın Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için hazırladığı “Yüz Yıl Önce Yüz Yıl Sonra: Fotoğraflarla Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhuriyet Yolu” sergisinin kataloğu Osman Bahri Turgut tarafından tarihsel bir çerçevede kurgulandı. Garanti BBVA Fotoğrafçılık Kulübü, 1918 yılında Millî Mücadele yolculuğunun başlayıp devam ettiği, Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmiş tam 22 kentte Atatürk’ün duraklarını izledi ve fotoğrafladı. Kitap da tıpkı sergi gibi, mekân-tarih-olay üçlemesi üzerinden ilerleyerek 1918-1923 aralığını kapsıyor.

Bir Medeniyet Mirası: İstanbul Çeşmeleri

İrem Bülbül ile Çiğdem Şenarslan’ın kaleme aldığı Bir Medeniyet Mirası: İstanbul Çeşmeleri, tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasına dair önemli bir yayın. İBB KUDEB bünyesinde kurulan Taş Eğitim Atölyesinin eğitim programları, geleneksel taş işçiliği ve koruma-onarım çalışmaları hakkında bilgilendirilmeler yapıyor. 2009-2015 arasında kâgir yapılardaki koruma-onarım eğitim atölyeleri ve yapılan çalışmaların derlendiği, görsellerle desteklenen önemli bir başvuru kaynağı.

Dijital Gravür Kütüphanesi

2023’ün yaz aylarında Türkiye kütüphanecilik alanında bir ilk daha hayata geçirildi ve İstinye Üniversitesi öncülüğünde Türkiye’nin ilk “Dijital Gravür Kütüphanesi” erişime açıldı. 19’uncu yüzyılda kullanılan antik baskı resimler, yani gravürler o döneme ait kültürel ve sosyolojik analiz yapmamıza olanak sağlıyor.

Dijital Gravür Kütüphanesinde, gravür ve haritaların dijitalleri bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren Anadolu’yu ve antik kentleri içeriyor. Bunun yanında önemli kişilerin portreleri ile dönemin kostümlerini de görme imkânı sunuyor. Karikatürist William Hogarth’ın çizimleri de erişime sunulan başlıklar arasında.

Gravürler genel olarak mimarlık, moda, müzik ve sanat dallarındaki araştırmacılar için önemli veriler sunuyor. Harita ve gravürleri konu-ülke olarak da sınıflandırabilirsiniz:  https://www.gravurdunyasi.com/