Ana içeriğe atla
Haziran BBM Bülteni

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Haziran Bülteni

Yaşayan En Eski Kütüphane Mısır’da

St. Catherine Manastırı Kütüphanesi

Sina Dağı eteklerinde kurulmuş, insanlık tarihinin tanığı ve anıtı olan St. Catherine Manastırı Kütüphanesi, aynı adı taşıyan manastırın içinde bulunuyor. “Yaşayan en eski kütüphane” unvanını da taşıyan yapı, Vatikan’dan sonra ikinci büyük el yazmaları koleksiyonuna sahip. 

Mısır’daki manastırın kendisi de “yaşayan en eski manastır” olarak kabul edilerek 2002 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı. Homeros ve Platon’un eserleri ilk baskılarıyla burada bulunuyor, benzersiz Süryani ve Arapça el yazmaları en değerli koleksiyon parçaları arasında yer alıyor. 

St. Catherine Manastırı Kütüphanesi

İstanbul Modern Kütüphanesi

İstanbul’un Tophane semtinde, Boğaz manzarası ve modern sergi alanlarıyla hem sanatsever ziyaretçileri hem de araştırmacıları ağırlayan İstanbul Modern, kent içinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 

İstanbul Modern Kütüphanesi, çağdaş sanat tarihi ve müzecilik alanlarına özgü bir özel araştırma kütüphanesi statüsü taşıyor. Aynı zamanda benzer konu başlıklarındaki süreli yayınlar, sergi katalogları ve sanatçıların monografilerinden oluşuyor. 

Kütüphane ücretsiz kullanıma açık olup, online katalog tarama imkânı da sunuyor:

https://library.istanbulmodern.org/

İstanbul Modern Kütüphanesi

Yerel Kimlik Dergisinin 77’nci Sayısı Yayında!

Yerel Kimlik Dergisinin 77’nci Sayısı Yayında!

ÇEKÜL Vakfının Tarihi Kentler Birliği için hazırladığı ve Türkiye'nin koruma gündemine ışık tutan; Anadolu'dan haberlere, alanında uzman isimlerin kaleme aldığı makalelere yer verdiği Yerel Kimlik dergisinin 77’nci sayısı e-dergi formatında yayında.

Derginin yeni sayısında yer alan “Diyarbakır Surları, Tarihi Yapılardaki Motifler ve Anlamları”, bölgeyi ve kültür tarihimizi aydınlatırken; “Kültürel Peyzaj Değeri: Mezarlık Ağaçları” kent içinde yer alan mezarlıklara yeni bir gözle bakmamızı sağlıyor.

Her sayıda olduğu gibi 9 kitabın tanıtımı da Yerel Kimlik okurları için özenle hazırlandı. Bunlardan bazıları; "Bir Medeniyet Mirası: İstanbul Çeşmeleri”, “Yüzey Araştırmaları Işığında Fatsa”, “Bağçevanoğlu Kahvehanesi’nden Veliyyüddin Paşa Hanı’na Çorum Velipaşa Hanı Anadolu Oteli”. 

Anadolu Haberleri ve Kısa Kısa sayfalarında ise iyi koruma örnekleri sıralandı. Ankara’daki Cumhuriyet mirası yapılar ve koruma çalışmaları ile Amasya’da bütüncül koruma yaklaşımının detayları bunlar arasında.

İyi okumalar!

Online dergi olarak görüntülemek ve PDF olarak indirmek için: https://www.tarihikentlerbirligi.org/yayinlar/yerel-kimlik/2024-2/#flipbook-gecmisten-gelecege-yerel-kimlik-77/1/ 

Dünya Mirası Süleymaniye

Dünya Mirası SüleymaniyeUNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Süleymaniye Bölgesini tüm yönleriyle ele alan Dünya Mirası Süleymaniye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı. Süleymaniye Camisi ile yakın çevresini kapsayan bölgede yürütülen araştırma, belgeleme, analiz, sentez, planlama çalışmaları raporlanarak uzmanlarca kitaplaştırıldı. 

2006 yılında yenileme alanı ilan edilen Süleymaniye, yasal olarak dezavantajlı bir durumda olsa da bütünsel koruma yaklaşımıyla yeniden ele alınarak değerlendirildi. Çok geniş bir uzman proje ekibi tarafından iki yıllık bir çalışma sonucu hazırlanan ve görsellerle desteklenen kitap, ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Kent Arşivinin katkısıyla zenginleştirildi. 

 

 

 

Bozkırda Yükselen Tarih ve Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası

Bozkırda Yükselen Tarih ve Divriği Ulu Cami ve DarüşşifasıDivriği Ulu Cami ve Darüşşifası, UNESCO Dünya Mirası Listesine “kültürel varlık” olarak alınan ilk mimari yapıdır. Sivas Olgunlaşma Enstitüsü bu değerli binayı projelendirdi; yapı içindeki orijinal bezemeleri, doğallığını korumak suretiyle güncelledi. 

2024 yılında Bozkırda Yükselen Tarih ve Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası adıylakitaplaştırılan çalışma; kurum bünyesinde imalatı yapılan ürünler, motifler ve çizimlerden oluşan bir başvuru kaynağı. 

Metin yazarlığını Dr. Serhat Sabri Yılmaz, Semilya Öktem ve Yusuf Kesgin’in üstlendiği yayın “Folklorik Unsurlar”, “Tarihçe ve Sanat Eserleri” başlıklarıyla ele alınıyor.