Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Ocak Bülteni

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Ocak Bülteni

2024’ün ilk günleri…

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi olarak 2024 yılının hepimize sağlık, neşe, bol kitap ve okur getirmesini diliyoruz. Yılın ilk günlerinde ÇEKÜL Yayınlarına göz atarak kitaplığınızı güncelleyebilirsiniz diye düşündük ve okurlarımız için öneriler hazırladık.

Kent kültürü, otobiyografi, çocuk kitaplarının da bulunduğu koleksiyonumuzdan kendiniz ve sevdikleriniz için bir paket yapabilirsiniz: https://www.cekuldukkan.org/Cekul-Yayinlari/2

“Miras Koleksiyonu” başlığından, kitaplığınıza eşlik edecek ve çalışma masanızı kültürel dokunuşlarla renklendirecek ürünler edinmeniz de mümkün: https://www.cekuldukkan.org/Miras-Kolleksiyonu/3

Bağçevanoğlu Kahvehanesi’nden Veliyyüddin Paşa Hanı’na Çorum Velipaşa Hanı Anadolu Oteli

Geleneksel Türk mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan, klasik örneklerinden olan Velipaşa Hanı restore edildi ve Çorum’un önemli kültür varlıklarından birine dönüştü. Yerel ve kültürel miras olarak değerlendirilen hanın içinde bir “otelin” bulunması ve günümüzde böyle yapılara az rastlanması, mimarlık tarihi açısından Velipaşa Hanını daha da önemli kılıyor. 

ÇEKÜL Vakfına değerli katkılar sunan Prof. Dr. Ömer İskender Tuluk tarafından kaleme alınan ve Çorum Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayımlanan bu başarılı çalışmayı ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezinde inceleyebilirsiniz. Akademik araştırmalarla desteklenen ve detay fotoğraflarla güçlendirilen kaynak, Çorum için hayli önemli bir kültürel miras çalışması.

Yüzey Araştırmaları Işığında Fatsa

Doç. Dr. Ayşe Fatma Erol’un kaleme aldığı kitap Karadeniz Bölgesi özelinde, Anadolu arkeolojisine önemli bir katkı sağlamış başarılı bir çalışma. Ordu’nun Fatsa ilçesinde  2011-2015 arasında yapılan yüzey araştırmasının sonuçlarını içeriyor. Fatsa’nın tarihi, coğrafyası ve yüzey araştırmalarına “antik kaynaklar” listesi de eşlik ediyor. Yüzey araştırmaları bölümünde Fatsa’nın belde, köy ve mahallerindeki tespitlere yer veriliyor. 

EYÜPSULTAN ARAŞTIRMA MERKEZİ (EYSAM)

Eyüpsultan’ın tarihçesi, kültürel birikimi, yerel dokusu ve birikiminin korunmasına; bu birikime katkı yapılmasına yeni olanaklar sağlamak için kuruldu. Bu bağlamda arşiv, kütüphane hizmetleri ve araştırma merkezi olarak işlev görüyor. İlçeye özgü yapılan çalışmaları bünyesine dâhil ederek ve destekleyerek kent arşivi görevini de üstleniyor. Ayrıca ilçeleriyle ilgili sempozyum ve çalıştaylar düzenliyor; ilgilileri ve araştırmacıları ağırlıyor.

JOE&RIKA MANSUETO KÜTÜPHANESİ

JOE&RIKA MANSUETO veya bilinen adıyla Chicago Üniversitesi Kütüphanesi, bilim kurgu eserlerinden çıkmış gibi görünen bir kütüphane. Koleksiyonunda yaklaşık 3,5 milyon kitap barındırıyor ve otomatik depolama sistemine sahip. Adını ise mezunlarından alıyor. Kapalı kitap yığınlarının üzerinde, otomatik bir kitap iade sistemi ve  cam kubbeli okuma salonları bulunuyor. Fiziksel olan iade işlemlerini ise robotik vinçler yapıyor. Bu şekilde öğrencilerin kaynaklara erişim hızı epey artıyor.