ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Mayıs Bülteni | ÇEKÜL | Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Mayıs Bülteni

Chicago Halk Kütüphanesi Chinatown Şubesi

ABD’nin Chicago kentinde bulunan kütüphane, kadim bir Çin öğretisi olan feng şui prensiplerine göre tasarlandı. Dışarıdan bakıldığında büyük bir çakıl taşını andıran bina, aslında tamamen camlarla kaplı. 

Chicago Halk Kütüphanesi Chinatown Şubesi, toplumsal düzene gönderme yapan, katların arası açık şekilde tasarlanan mimarisiyle özgün yapılara değerli bir örnek oluşturuyor. Yapıda kullanılan malzemelerin köşesiz ve yuvarlak hatlı oluşu, burayı aynı zamanda çocuk dostu bir kütüphane hâline getiriyor. 

Kütüphaneye online olarak ulaşmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://www.chipublib.org/

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, yalnızca İstanbul’la ilgili çalışma yapan araştırmacıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir merkez. Pera’da bulunan enstitünün İstanbul’a dair basılı ve elektronik kaynak arşivi çok geniş.  Tarih, mimari, müzik ve medya gibi  geniş bir yelpazeye sahip.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kitaplığı 3 ana bölüme ayrılıyor: Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları Bölümü, Osmanlı Araştırmaları Bölümü ve Bizans Araştırmaları Bölümü. 

Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları Bölümünde bu konudaki fotoğraflarının yanı sıra “Eski İstanbul Fotoğrafları Koleksiyonu”da mevcut. 

Aynı zamanda BiblioPera kütüphanesi olan enstitünün kataloğunu taramak için https://katalog.iae.org.tr/yordam/ adresini ziyaret edebilirsiniz.  

Getty Müzesi Bir Tık Uzağımızda!

ABD'deki ünlü Getty Müzesi, dijital kütüphanesinde bulunan yaklaşık 90 bin sanat eserini, dijital ortamda ücretsiz erişime açarak önemli bir adım attı. Bu adımın diğer online sergi ve müzelerden farkı ise kullanıcıların istedikleri eseri ücretsiz olarak indirebilme ve istedikleri formatta kullanabilme imkânı sunması. 

Getty Müzesinin açık erişim kararı, kültürel mirasın yaşatılması ve geniş kitlelere ulaştırılması için önemli bir girişim olarak değerlendirilebilir. Bu adım, sanatın ve kültürel mirasın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak toplumun kültürel bilinçlenmesine katkıda bulunacak.

Bu değerli koleksiyona https://www.getty.edu/art/collection/ adresinden erişebilirsiniz.

 

Levent Aksüt-Yaşar Marulyalı: UMO Mimarlık-USKON-ÇELİK Yapı

UMO Mimarlık’ın kurucuları Levent Aksüt ile Yaşar Marulyalı’nın mimari kariyeri, mesleki başarıları ve yapı teknolojisinin gelişimi üzerine derinlemesine bir inceleme sunan bu taze kitap, 2024 yılında yayımlandı.

Pelin Derviş Yayın Projesi kapsamında ve sözlü tarih çalışması yürütülerek hazırlanan kitap; mimarlık eğitiminin evrime, başarılı mimari projelerin uygulanışındaki değişimlere dikkat çekiyor. 

Yazarlar, kurdukları UMO Mimarlık, USKON ve Çelik Yapı gibi kuruluşların faaliyetlerine dair ayrıntılı bilgiler sunarken zengin görsel materyallerle anlatımlarını pekiştiriyor.

Türk Mimarisinin Ana Unsurları

TURİNG kurucu başkanı Reşit Saffet Atabinen’in 1938 yılında Fransızca kaleme aldığı Türk Mimarisinin Ana Unsurları kitabı, önde gelen mimarlık kaynaklarından biri. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu bu değerli eseri tercüme ettirerek, yeni tasarım ve görsellerle zenginleştirip okurla buluşturdu. 2023 yılında yeni baskısı yapılan ve sekiz bölümden oluşan kitap “Giriş” ve “Genel Özellikler” ile başlıyor; “Çözüm” yazısıyla sona eriyor. Konu edilen mimari yapılara ait siyah beyaz fotoğrafları da içeriyor.

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezine gelerek yayınları inceleyebilirsiniz.