Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Aralık Bülteni

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Aralık Bülteni

2023 yılını bitirirken..

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi olarak 2023 yılını bitirirken kullanım sıklığımız, gelen yeni kitaplarımız ve genişleyen koleksiyonumuz ile yılın mini özetini sunmak keyifli olacaktır.
2023 yılında dijital kullanıcı sayımız: 413, fiziki kullanıcı sayımız: 92.
2023 yılında toplam 410 materyal kaydı yapılmıştır.
ARIT Kütüphanesi’nden, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden, Küçükçekmece Belediyesi’nden toplu kitap bağışları bu yılın sayıca en fazla bağışlarıdır.
2024 yılının bol kitaplı geçmesini ümit ederek yılı kapatıyoruz…

Zeytin Ülkesi Balıkesir

Zeytin ve zeytinyağının vatanı olarak bilinen Balıkesir, zeytin mirasını yaşatabilmek amacıyla Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur tarafından kitaplaştırılıyor. Balıkesir ilçelerinde zeytin üretiminin teknik olarak nasıl yapıldığı, yörenin zeytincileri ve üreticileri ile buluşarak zeytin mirası onların dilinden anlatılmış. Zeytinle ilgilenen 170 ayrı kişi ile birebir görüşülerek kültürel dokuyu ortaya çıkarmak hedeflenmiş.
 


Karanlık Sokak’ta Aydınlanma Aksu Köy Enstitüsü

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği tarafından hazırlanan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin genişletilmiş 3. Baskı olarak yayımladığı çalışma, Köy Enstitüleri anlayışının somutlaştırılmış halidir. Aksu Köy Enstitüsü, 1940 yılından beri yetiştirdiği değerli insanlar ile zaten önemli bir merkez olmuş. Bu kitap okuyucularına enstitünün tarihsel süreci, eğitimci ve öğrencilerini bizlerle paylaşıyor. Sözlü tarih çalışması ile enstitüyü yaşayan ve yaşatanların dilinden dinleyerek, öğretmen ve öğrencilerini-mezunlarını, o zamanlara bir nevi yolculuk yapabiliyorsunuz. Geçmişten bugüne yapılan Aksu yolculuğunun son durağında ise, son durumu hakkında bilgilendirilerek yolculuğu tamamlıyoruz.
 

Arter Kütüphanesi

Arter, İstanbul'da bulunan çağdaş bir sanat merkezidir. Kütüphanesi, farklı sanat disiplinlerinde sunduğu programlara paralel olarak güncel yayınlara, çağdaş sanat alanında temel kaynaklara, süreli yayınlara, elektronik veri tabanlarına ve dijital içeriğe erişim sağlayan bir ortak kullanım alanıdır. Kütüphaneye erişim ve gerçekleştirilen etkinlikler ücretsizdir. Dışarıya kitap ödünç verilmemektedir.


Bibliotheca Alexandrina

Mısır sahil limanında yer alan bir kütüphane ve kültür merkezidir. Modern çağda antik İskenderiye Kütüphanesi’ni yeniden canlandırma fikri olarak hayata geçirilmiştir. Kütüphane boyutu ortalama 8 milyon kitaba ev sahipliği yapabilecek büyüklüktedir. Kütüphane kurulduğunda Dünyanın birçok noktasından ciddi koleksiyonlar hediye edilmiştir. Kütüphanenin yanı sıra müze, sanat galerisi ve restorasyon laboratuvarı bulunmaktadır.