Her hafta bir kitap: "Kentler ve Taşlar 1-2" | ÇEKÜL

Her hafta bir kitap: "Kentler ve Taşlar 1-2"

16.01.2017

Her geçen gün yeni eserlerle zenginleşen ve 2017 yılı itibarıyla toplam 42 bin 170 kayıt ile  45 bin 462 içeriğe erişen ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Kütüphanesinden bir eser her hafta ÇEKÜL takipçileriyle buluşacak. 

Her hafta bir kitap paylaşım serimizin ilk kitabı "Kentler ve Taşlar 1-2"
 

Taş, tarih boyunca evrende sonsuzluğu arayanların önemli bir malzemesi olagelmiş. Eski çağlardan günümüze ulaşan yapıların çoğunun taştan yapıldığı bilinse de, mimarlarımızca yapı taşlarının özellikleri pek bilinmez. Oysa cami, saray, agora, tapınak gibi yapıların en önemli yapı malzemesidir taş. Mimar Haydar Topal, işte bu önemli malzemenin Türkiye’deki kentlerdeki yayılımını önemli yapılarla birlikte iki ciltlik bu kitapta anlatıyor. İlk ciltte İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa; ikinci ciltte ise Bitlis, Kars, Erzurum ve Sivas kentlerinde bulunan önemli yapılar ve bu yapılarda kullanılan taşlar hakkında bilgi veriyor. Bir alan araştırmasının ürünü olan çalışma, birçok önemli bilgi içeriyor. “Ankara’nın taşına bak…” türküsünde olduğu gibi adına türküler yakılan Ankara taşının özelliklerini; Diyarbakır’da halk arasında “erkek” ve “dişi” olarak iki sınıfa ayrılan bazalt taşı ve daha birçok taş hakkında bilgiler sizi bekliyor. 
 

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye ve katalog tarama sistemine http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi adresinden erişebilirsiniz.