Ana içeriğe atla
Yüzlerce Yıllık Serüvenin İzleri: Yenikapı Batıkları Laboratuvarı

Yüzlerce Yıllık Serüvenin İzleri: Yenikapı Batıkları Laboratuvarı

2004 yılında yapılan kurtarma kazısı ile İstanbul Yenikapı’da MS 4-11. yüzyıllar arasına tarihlenen 37 adet batık gemi ortaya çıkarıldı. Yelkenli ticaret gemilerinden ve kürekli kadırgalardan oluşan bu batıklar, tek bir kazı alanından çıkarılan dünyanın en geniş antik gemi koleksiyonlarından birini oluşturuyor.

Batıklar, İstanbul Üniversitesi ekibi tarafından özel yöntemlerle araziden kaldırılarak, Yenikapı Batıkları Uygulama ve Araştırma Laboratuvarına getirildi. Bilimsel çalışmalar, temizlik, belgeleme ve koruma çalışmaları, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü başkanlığında ve İstanbul Üniversitesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ufuk Kocabaş’ın proje direktörlüğünde, İstanbul Üniversitesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan bir ekiple yürütülüyor.

Laboratuvar, ÇEKÜL Bilgi Ağacının, İstanbul’un tarihi dönemlerini temsil eden alan, yapı ve müzelere ilişkin bilgileri, etkinlikleri ve gezileri içeren Yapıların Diliyle Kentim: İstanbul Eğitim Programında ziyaret edilen noktalardan sadece biri. Bu keşif dolu alan gezisini yapabileceğin güne kadar, şimdi biraz daha araştırmaya ne dersin?