Ana içeriğe atla

Doğadan Gelen İlham: Biyomimikri - "Sesle Görmek Mümkün mü?"

Sesle görmek en başarılı biyomimikri örneklerinden biridir. Bio: “yaşam”, mimesis: “taklit”, kısaca yaşamı taklit anlamına gelen biyomimikri, doğadaki tasarım prensiplerini kullanarak günlük yaşamda karşılaşılan sorunlara/ihtiyaçlara sürdürülebilir çözümler geliştiren bir yöntem olarak tanımlanabilir.

Yunuslardan ilham alan sesle görme teknolojisi de tsunami erken uyarı sistemlerinin üretimini ve birçok insanın hayatının kurtarılmasını sağladı.  İşte buluşun detayları:

Yunuslar, güneş ışığının olmadığı derinliklerde yaşadıkları halde iletişim ve yön bulma konusunda muhteşem bir yeteneğe sahiptir. Bunun içinse seslerinin yankılanmasından yararlanırlar. Yunusların yankı ile yön bulmalarını sağlayan, sonar bir sistemdir ve ekolokasyon olarak adlandırılır. Bu sese kulak vermek için aşağıdaki görsellere tıklayabilirsiniz.

Bu sistem, yunusların çıkarttıkları yüksek frekanslı seslerin nesnelere çarpıp geri dönmesini sağlayarak, onlara yönlerini bulmada ve cisimlerin uzaklıklarını, büyüklüklerini, hareketli mi yoksa durağan mı olduklarını anlamalarında rehberlik eder. Bilim insanları, yunusların bu özelliklerini taklit ederek, Hint Okyanusundaki tsunami erken uyarı sisteminde kullanılan veri iletimi için yüksek performanslı bir su altı modemi geliştirmiştir.

Mimari, enerji, sağlık, ulaşım gibi hayatı şekillendiren belli başlı sektörlerde başarılı biyomimikri uygulamaları vardır. Şimdi onlarla tanışmak için hikâyelerde yer alan keşif dolu oyunu ziyaret edin.O zaman aşağıdaki adımları izle keşfe başla:

  • Aşağıda seni iki soru bekliyor.
  • Şimdi o sorulardaki canlılarla tanışma zamanı
  • İlham kaynağı oldukları hikayeleri incele, canlıları bul.
  • Bu keşfini instagram hikayende yayınlayarak bizimle de paylaş.
  • Etiketin: #TadımlıkEtkinlikler
  • ÇEKÜL instagram hesabından her hafta perşembe günü yeni etkinlikleri takip edebilirsin.

Bu paylaşım, ÇEKÜL Bilgi Ağacının ortaokul ve lise öğrencileri için geliştirdiği Doğadan Gelen İlham: Biyomimikri atölyesinden derlenmiştir.

 Onların mimarı dehası ile inşa ettikleri yuvalarının standart sıcaklığı, insanların en az maliyet ve enerji ile bina içi iklimlendirme sistemleri kurmasını sağlıyor. Bu mimarı tanıdınız mı?

a)Kırlangıç        

b)Yosun

c)Termit

d)İpekböceği

 

 

 

Çene yapılarındaki çok sayıda tırtıktan oluşan minimal hortumlu iğneleri, bugün her gün iğne olmak zorunda kalan birçok hasta için daha konforlu bir hayat sağlıyor. Kim bu ilham kaynağı iğneci?

a)Uğur Böceği

b)Arı

c)Vatoz

d)Sivrisinek