Ana içeriğe atla

Bana Hikâyeni Anlat

Anıt ağaçlar; yaş, boy ve çaplarıyla kendi türünün alışılmış ölçülerini aşan boyutlara sahip; yöre folklorunda, kültüründe ve tarihinde özel yeri bulunan; geçmişle günümüz, günümüzle gelecek arasında iletişim sağlayabilen; çoğu kez uzun ömre sahip ağaçlardır. Bu ağaçların görünüşleri de diğer akrabalarından oldukça farklıdır. Bu farklılık bazen genetik bozukluklardan bazen de kök, gövde veya dallarındaki böcek, mantar gibi dış etkenlerden kaynaklanır. Bu da onlara ilginç bir görünüm verir. Hatta bu özelliklerinden dolayı olağanüstü sayılmasa da yöre tarihinde mistik bir öyküye sahip olabilirler.

 

Aşağıda Anadolu’nun farklı yerlerindeki anıt ağaçların fotoğrafları var. Peki, bu hafta görev ne? Detaylar aşağıda:

  • Şimdi, ilgini en çok çeken anıt ağacı seç.
      
     
  • Görünüşünün altında yatan gizemi düşün.
  • Bu gizemi anlatan bir öykü kaleme al.
  • Öyküyü yazarken ağacın yaşını, neden böyle göründüğünü, bir adı ya da lakabı olsaydı ne olabileceğini, sana ne anlatmak istediğini eklemeyi unutma.
  • Yazdığın öyküleri [email protected] adresine gönder.

Bu hafta #TadımlıkEtkinlikler yaz tatiline giriyor. Geçmiş haftalardaki #TadımlıkEtkinlikler’e bakmak istersen ÇEKÜL Web sitesinde “Tadımlık Etkinlikler” sayfasını ziyaret et.

Bu paylaşım, ilkokul öğrencilerinin orman ekosistemini tanımalarını, doğanın kültüre etkilerini kavrayabilmelerini, doğayı bir oyun arkadaşı olarak görerek ondan aldıkları ilhamla yaratıcılıklarını geliştirmelerini amaçlayan ÇEKÜL Bilgi Ağacının geliştirdiği Ağaçların Diliyle Kentim Eğitim Programından derlenmiştir.

 

*Anıt Ağaç fotoğrafları için Prof Dr Ünal Akkemik'e teşekkür ederiz.