Ana içeriğe atla
22 Nisan Dünya Günü ve İklim Zirvesi

22 Nisan Dünya Günü ve İklim Zirvesi

22.04.2021

Bugün Dünya Günü! Dünya'daki yaşamı ve güzelliği kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevre sorunlarına dikkat çekmek için kutlanan bu özel günde, ABD’nin öncülüğünde, aralarında Türkiye’nin de olduğu 40 ülke “İklim Liderleri Zirvesi”nde buluşuyor. Dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini biraraya getiren zirvenin amacı küresel iklim değişikliğine yol açan sera gazı salımlarını azaltma çabalarına hız vermek ve iklim dostu girişimlerin ekonomik yararlarının altını çizmek.

Zirve, birçok açıdan kritik bir öneme sahip; öncellikle Donald Trump’ın başkanlık döneminde Paris Antlaşmasından çekilen ABD’nin, Joe Biden’in başkanlığında iklim eyleminde aktif bir rol oynayacağını gösteriyor. Bu çok sevindirici bir gelişme zira ABD dünyanın en büyük ekonomisine sahip ve sera gazı emisyonlarının önemli bir kısmına sebep oluyor. Öte yandan iklim krizi her geçen gün derinleşiyor ve bir an evvel harekete geçmeyi gerektiriyor. Atmosferdeki karbondioksit seviyesi insanlık tarihinde ilk kez, 400 ppm’in (bir milyon birimdeki parçacık miktarı) üzerine çıktı. Atmosfere 66 milyon yıldan beri hiç görülmeyen bir hızda CO2 pompalıyoruz (Zeebe et al. 2016). Bu durum hem insan yaşamını hem de insansal olmayan yaşamı tehdit ediyor ve acilen, iklim değişikliğinin önüne geçilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

İşte bu sebeple bugün ve yarın gerçekleşecek “İklim Liderleri Zirvesi”nden beklenti büyük. Nitekim aralarında 14’üncü Dalai Lama’nın da bulunduğu, barış edebiyat, tıp, fizik, kimya ve iktisadi bilimlerde Nobel ödülü alan 101 kişi, dünya liderlerine fosil yakıtları sonlandırma çağrısı yapan bir mektup kaleme alarak, Paris Anlaşmasında geçen 1.5 derecelik sıcaklık artışı hedefinin tutturulması gerektiğini vurguladı. İklim krizini ve doğanın yok edilmesini “zamanımızın büyük ahlaki krizi” olarak tanımlayan Nobel ödülü sahipleri, iklim meselesinin sadece ekolojik boyutlarına değil toplumsal boyutlarına da değinerek, inanılmaz sera gazı artışlarına sebep olan sanayileşmenin aynı zamanda insan hakları ihlallerine yol açtığının da altını çizdi.

Zirve için iklim aktivistleri de, “Saçmalığa Bir Son Verin” başlıklı bir dilekçe hazırladı. Dilekçede özellikle iklim değişikliğinin dünyanın farklı bölgelerini orantısız şekillerde etkilediği belirtilerek, iklim değişikliğini önleme ve uyum için tartışılan politikaların, sadece Kuzey’in gelişmiş ülkelerinin değil, en çok etkilenen kişilerin ve bölgelerin (MAPA) ihtiyaç ve taleplerinin göz önünde bulundurularak belirlenmesi için çağrıda bulunuldu. Liderleri, vaatlerden ziyade iklim için gerçek eyleme davet eden dilekçenin tam metnini okumak ve dilerseniz imzalamak için; https://acikradyo.com.tr/ceviri/sacmaliga-son-verin-liderlerin-iklim-zirvesi-icin-dilekce

ÇEKÜL Vakfı her yıl 22 Nisan Dünya Gününde farklı etkinlikler düzenliyor ve manifestolar hazırlıyor. Geçen yıl yayınlanan manifestonun konusu “dayanışma” idi. Bu yıl ise Kent Bahçelerinden Dünya’ya Sarılmak başlıklı ÇEKÜL Evi etkinliği kapsamında, akşam saat 20:00’de Zoom ve Youtube ÇEKÜL Kanalında canlı yayında birarada olacağız.


Etkinliğe kayıt yaptırmak için:
http://bit.ly/kentbahcelerindendunyayasarilmak
 
Doğa ve kültürle varız!

Kaynak: Zeebe, R., Ridgwell, A., Zachos J. (2016). Anthropogenic carbon release rate unprecedented during the past 66 million years. Nature Geoscience. 9: 325-329.

Fotoğraf: 2005 yılında, ÇEKÜL’ün organizasyonuyla Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yapılan etkinliklerin sonuncusu, Beyoğlu İstiklal Caddesinde gerçekleştirilmişti. 800'e yakın ilköğretim öğrencisinin katıldığı yürüyüşte, yılın teması olan Çocuklarımızı ve Geleceğimizi Koruyalım, Yaşam İçin Su sloganları vurgulandı. Tünel'den başlayan yürüyüş Taksim Meydanında Dünyaya Karşı Sorumluluk Andının okunması ile son buldu.

 

Tüm Haberler