Ana içeriğe atla

Muğla’da Kültür Şenliği

17.10.2012

Bu yıl 21. düzenlenen Muğla Kültür Şenliği, bu ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in katılımıyla gerçekleşti. Sözen, “Muğla’da Kültür Turizmi” konulu panelin konuşmacıları arasındaydı.

Şenlikler, “Geleneksel Baca Yakma Töreni” ile başladı. Somut kültürel miras ve somut olmayan kültürel mirasın korunarak yaşatılması ana temasının işlendiği şenlikteki, deri mask sergisi, şiir dinletileri, paneller, tohum takas şenliği, trap atış yarışması, yayla etkinlikleri, resim sergileri, kitap fuarı, satranç turnuvası ve konserler kentlileri bir araya getirdi.

Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün kültürel değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini söyleyerek, “Şenliğimizin bu yıl 21.sini düzenledik. Bizleri bir arada tutan değerlerin, geleneklerin öneminin farkındayız. Kültürel mirasımızın unutulmaması için emek veriyoruz,” dedi.

Şenliklerin bir bölümü, uzun yıllar bakımsızlıktan kaderine terk edilmiş olan, ancak cephe yenileme projesiyle yeniden hayat bulan Arasta Bölgesinde yapıldı. Önceleri kimsenin uğramadığı arasta, şimdi ticari ve sosyal canlılığın yeniden başladığı bir odak noktasına dönüştü. Şenliklerde tüm arasta esnafı birliktelik gösterdi. Arastayı yaşatma derneği tarafından arastanın en yaşlı 3 esnafına teşekkür plaketi verildi: Kunduracı Günay Gökcan, Helvacı Tahsin Boyacı, Saatçi Tevfik Ural.

Arasta girişinde yer alan küçük meydancıkta kurulan stantlarda yöresel ürünler sergilendi. Yenilenen dükkânları ile rahata kavuşan arasta esnafı AVM'lere karşı ayakta durmak için birlik olacaklarını vurguladı. Ayrıca şenlik boyunca esnaf dükkânlarını halka açtı ve gün boyunca lokma, helva, köfte ekmek ve kahve ikramında bulundu.

Muğla’da kültür turizmi panelinde ise Vali Fatih Şahin, Prof. Dr. Metin Sözen, Belediye Başkan Dr. Osman Gürün ve TÜRSAB adına Şeref Sevi birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Metin Sözen, Muğla’da kentsel korumanın sürekliliğinden ve sürekliliğin kültür turizmine sağlayacağı olumlu katkılardan bahsetti. Bu anlamda tüm kurumların işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Sözen, geçen aylarda ÇEKÜL Vakfı tarafından hazırlanan “Kültür Öncelikli Bölgesel Yol Haritaları” kapsamında Muğla’da düzenlenen “Altın Üçgen: Aydın-Denizli-Muğla İşbirliği Planı” toplantısında ortaya çıkan “Altın Rotalar” ile Muğla merkezinin de turizmden pay alabileceğini belirtti.

ÇEKÜL yol haritaları çalışma ekibi tarafından hazırlanan iki kitapçık panel katılımcılarına dağıtıldı.

Metin Sözen, şenliklerden sonra Saburhane bölgesinde incelemelerde bulundu. Hazırlanan raporlar ÇEKÜL Evi'nde uzmanlar tarafından değerlendirlecek.

 

Tüm Haberler