Ana içeriğe atla
ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantıları Devam Ediyor

ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantıları Devam Ediyor

19.08.2021

ÇEKÜL'ün son yıllarda hız kazanan çalışma yöntemlerinden biri de ÇEKÜL Evinde gerçekleştirilen ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantıları. Periyodik olarak yapılan toplantılarda ÇEKÜL Vakfının uzman ekibi, Anadolu’da her ölçekteki yerleşimlerin yöneticileri ve kent temsilcileri ile tasarım, uygulama, işlevlendirme ve yeni kavramlar, yeni yaklaşımlar etrafında biraraya geliyor; mevcut durumu ve projeleri değerlendiriyor; Anadolu kentlerinde devam eden koruma çalışmalarına yön verilmesi amaçlanıyor. Çarşamba Kent Toplantıları çerçevesinde, Anadolu kentlerinin koruma çalışmalarına destek verilirken, sürmekte olan koruma çalışmalarını yönlendirecek yol haritaları da oluşturuluyor.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantıları bir süredir çevrimiçi olarak düzenleniyor. Bu platformda yapılan toplantılar da, tıpkı ÇEKÜL Evinde yüz yüze yapılan toplantılar gibi, raporlanıyor ve misafir edilen kentle ilgili güncel bilgi ve çalışma programını anlatan geniş bir haber ÇEKÜL Vakfının web sitesi ile Yerel Kimlik dergisinde yayımlanıyor.

Eskipazar’dan Yeni Projeler

Geçtiğimiz günlerde Muğla için kent ölçeğinde bir planlama yaparak UNESCO sürecini başlatmak isteyen uzmanlarla biraraya gelen ÇEKÜL uzman heyeti, toplantıda kent ölçeğinde bütüncül bir koruma çalışması yapılmasının imkânları ve bu çalışmaların aktörlerinin kimler olması gerektiği üzerine uzmanlarla fikir alışverişinde bulundu.

Çarşamba Kent Toplantılarının bir diğer toplantı konuğu, İzmir’de kültür ve koruma alanlarında çalışan Kentimiz İzmir Derneği oldu. Metruk durumdaki tarihi yapıların restore edilmesi ve işlevlendirilmesi, kültürel değerleri ortaya çıkarmaya yönelik envanter ve araştırma çalışmaları, tarihi ve kültürel değerleri tanıtmaya, sahiplendirmeye ve farkındalık oluşturmaya yönelik projeler ve etkinlikler aracılığıyla İzmir özelinde çalışmalarını sürdüren dernek ile hâlihazırda devam eden projeler ve gelecekte ortak çalışma imkânları üzerine tartışıldı.

Son olarak Karabük Eskipazar Belediyesi temsilcileri ile biraraya gelen ÇEKÜL uzman heyeti, kentte bulunan Hadrianuopolis Antik Kentinde yürütülen kazı çalışmaları hakkında kazı başkanı Ersin Çelikbaş tarafından bilgilendirildi. ÇEKÜL uzmanları geleceğe dönük, kentte ve kent kırsalında bulunan kültürel mirasın antik kent ile ilişkilerinin kurulmasına ve bütüncül bir şekilde değerlendirilmesine yönelik görüşlerini paylaştı. Eskipazar’ın TKB’ye üye olması ve takip eden süreçte yapılacaklar üzerine tartışıldı.

Alandaki deneyim ve bilgisini paylaşan ÇEKÜL Vakfı, gelecekte yürütülmesi olası işbirliklerini kentlerin çalışma programları için hatırlatırken, yol haritalarını da çizmelerine destek oluyor.

ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantıları önümüzdeki dönemde Karabük Yenice, Niğde ve Tokat belediyeleri ile devam edecek.

 

Tüm Haberler