Ana içeriğe atla

İstanbul'daki Sefarethaneler ne durumda?

10.11.2011

ÇEKÜL Anadolu Araştırmaları kültürel mirasın korunması alanında belli başlıklar halinde düzenlediği Lisansüstü Tez Seminerlerine devam ediyor. Bu dönemki ilk konu başlığı “19. Yüzyıl Konut Mimarisi ve Korunması”. Konuya ait dört lisansüstü çalışmanın sunulacağı seminerler 15 Kasım’da başlıyor.

İlk seminerin konusu, "İstanbul'daki sefarethanelerin oluşumu, günümüzdeki mevcut durumları, koruma sorunları ve önerileri"

Konuşmacı: Eda UĞUR

15 Kasım Salı, 18.30 ÇEKÜL Evi

Ekrem Tur Sokak No:8 Beyoğlu

Seminerde, dünyadaki diplomatik temsilin dünya ülkelerinde ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nden itibaren ülkemizdeki oluşumu, gelişimi ve günümüzdeki durumları incelenecek. Sefarethanelerin oluşumu, mevcut durumları, bulundukları bölgeye olan etkileri üzerine değerlendirme yapılacak, sefarethanelerin koruma sorunları ve restorasyon önerileri sunulacak. Bu yapıların özellikle mimari anlamda diğer yapılara etkileri koruma ve yaşatma kavramlarına bağlı olarak değerlendirilecek.

Seminer konuşmacısı Eda Uğur, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra yine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı, Restorasyon-Koruma Yenileme Programı’nda aldığı yüksek lisans eğitimini 2009 yılında tamamladı. 2000 yılından itibaren çeşitli mimarlık bürolarında ağırlıklı olarak restorasyon projelerinde görev alan Eda Uğur, 2010 yılından itibaren kendi mimarlık ofisinde çalışmalarını sürdürmekte.

Yerimiz sınırlı olduğundan seminer için telefon ya da e-posta ile önceden katılım durumunuzu bildirmenizi rica ederiz.

0 212 2496464 / [email protected] /

ÇEKÜL Vakfı Ekrem Tur Sokak No:8 Beyoğlu

Tüm Haberler