Ana içeriğe atla

Anadolu Kent Arşivi dijitalleştirme süreci tamamlandı

08.01.2016

25. yılını dolduran ÇEKÜL Vakfı, yıllar süren emekle oluşturduğu “Kent Arşivi”ni dijital ortama taşıdı.

Anadolu’nun farklı ölçekteki kentlerinden kitap, broşür, fotoğraf, dia, kartpostal, video, mektup, dergi, kupür gibi birçok kaynağa erişim “MİDAS Dijital Arşiv Sistemi”ne yüklendi. Beyoğlu’ndaki tarihi ÇEKÜL Evi’nde bulunan Bilgi-Belge Merkezi, Anadolu’nun bu yoğun envanterine yıllardır ev sahipliği yapıyordu. Öğrenciler ve araştırmacıların kullandığı Bilgi-Belge Merkezi’ne erişim MİDAS programı üzerinden artık daha kolay.

(ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi katolog tarama sistemi:  http://katalogtarama.cekulvakfi.org.tr//tr_TR/cekulvakfi/static?)


Geçen yıl Tarihi Kentler Birliği’nin desteğiyle başlayan dijitalleştirme sürecinde toplam 24 bin 100 belge taranarak katalog tarama programına yüklendi.  ÇEKÜL Vakfı Bilgi-Belge Merkezi Koordinatörü Ayşen Özarslantürk projeyi şöyle özetledi: “Bilgi taşıyıcısının aslının korunması, yıpranmasının önlenmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması olan dijitalleştirmeyle birlikte görünmeyen görünür hale gelir ve bu sayede kütüphane kaynaklarına erişim olanağı ve talebi artar. Kaynaklar sadece bir grup araştırmacı tarafından değil herkes tarafından erişilebilirlik özelliği kazanır. Kullanıcılar kaynaklara hızlı erişim olanağı bulur ve birden fazla kullanıcı bir kaynağı aynı anda kullanabilir. Ayrıca dijitalleştirme ile mekân ve zaman sorunu ortadan kalkar. 

ÇEKÜL’ün zengin arşivini bu nedenle dijital ortama taşıdık. İnternet kullanıcıları MİDAS programından detaylı katalog tarama yaparak arşivdeki belgelere ulaşabilir. İsteyenler ÇEKÜL Evi’ndeki Bilgi-Belge Merkezimize gelerek belgelerin orijinallerini inceleyebilir.”

Kitap, dergi, fotoğraf ve dia gibi belgelere aşağıdaki linkleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Örneğin,

Kartpostal arşivine ulaşmak için: 

http://katalogtarama.cekulvakfi.org.tr//tr_TR/cekulvakfi/collection?m=39

Afiş arşivine ulaşmak için:

http://katalogtarama.cekulvakfi.org.tr//tr_TR/cekulvakfi/collection?m=2

Kitap arşivine ulaşmak için:

http://katalogtarama.cekulvakfi.org.tr//tr_TR/cekulvakfi/collection?m=11

 

"Materyal Türleri"nden koleksiyonları inceleyebilir, "Gelişmiş Arama" sayfasından arşiv taraması yapabilirsiniz.

Tüm Haberler