fbpx Projelerimiz | ÇEKÜL | Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma

Projelerimiz

Yeni Başlayanlar İçin Kent Rehberi Projesi

Hızla değişen kentlerin gelişim süreçleri en önemli eğitim çalışmalarımız arasında yer almakta. Proje, İstanbul’da yaşayan gençlerin İstanbul’un kültürel mirasını keşfetmeleri, yaşadıkları kentin özgün ve zengin değerleriyle tanışmalarını hedefliyor. 

Detaylar için linke tıklayabilirsiniz. 

Ardıç Tohumu Projesi

Kent ekolojisinin en önemli yapıtaşı olan ağaçların dilinden anlatılan Ardıç Tohumu Projesi, İstanbul’un bitki zenginliğini ve doğal mirasının önemini ilkokul ve ortaokul öğrencilerine aktarıyor. İstanbul’da yaşayan çocukların, kentin doğal mirasına sahip çıkması, doğadaki değişimleri görüp okuyabilmesi ve kent kültürünün oluşumunda ekolojinin etkisini kavrayabilmesi hedefleniyor.

Detaylar için linke tıklayabilirsiniz. 

Kentin İncir Çekirdeği Projesi

Kentin İncir Çekirdeği Projesi gençlerin, her gün önlerinden geçtikleri yapıların dönemine ışık tutan yanlarını keşfetmelerini sağlıyor. Çalışmalarla gençlerin kentle olan duygusal bağı kuvvetlendirilerek, “incir çekirdeğini doldurmamak” deyimi üzerinden kentle ilgili görünür bilginin azlığına vurgu yapılıyor.

Detaylar için linke tıklayabilirsiniz. 

Kültür Tohumları Projesi 

Anadolu’nun farklı kentlerinde yaşayan çocukların kentlerinin kültürel mirasını keşfetmeleri, yaşadıkları kentin özgün ve zengin değerleriyle tanışmaları için hazırlanan Kültür Tohumları Projesi’nde çocukların, kentteki değişimi takip etmelerinin cesaretlendirilmesi ve gelecekle ilgili söz sahibi olmaları amaçlanıyor. 

Detaylar için linke tıklayabilirsiniz. 

Toprak Kent Kâşifleri

Arkeoloji bilimi, geçmişin zengin kültürünü barındıran İstanbul’un keşfinde çocuklara rehberlik ediyor. Özellikle Yenikapı kazılarında kenti M.Ö. 12.000 yılına götüren keşiflerle, İstanbul’un eşsiz geçmişi, geleceğini aydınlatıyor. İstanbullu çocuklar, binlerce yıllık efsanevi bir birikime sahip kentin, toprak altından günümüze ulaşan sırrını birlikte keşfediyor. 

Detaylar için linke tıklayabilirsiniz. 

İstanbul’un Işıklı Kutuları Projesi

İstanbul’da 18. ve 19. yüzyıl yapılarının en önemli örneklerini oluşturan endüstri mirası yapıları hızla yok oluyor ve işlevleri değişiyor… Projemiz, yakın zaman öncesine kadar değişimin hızı ve yeni teknolojiler karşısında, verimliliklerini yitiren sanayi yapılarının kentte görünür kılınmasını hedefliyor. 

Detaylar için linke tıklayabilirsiniz.