Ana içeriğe atla

YENİDEN SOKAĞA ÇIKMAK...

29.08.2008

Her gün yeni bir gelişmenin olduğu, teknoloji çağının son sürat devam ettiği günümüzde artık çocukların oyuncakları da teknolojik aletlerden oluşuyor. Çocukları toplumdan, arkadaşlık ve ekip ruhundan uzaklaştıran çağımız teknolojisi kendinden önceki eğlence anlayışlarını unuttursa da, Anadolu’da bir çok yerleşim yerinde bu oyunlara hala rastlamak mümkün. Çocukluğunda yaşadığı kentte sokak oyunu oymana şansı yakalayanlar, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan kitaba, bu oyunları anlattı. Kitap, somut olmayan kültürel miras açısından da hazırlanan envanterlere katkı sunacak nitelikte.    

      

Dilek Yıldız Karakaş, Alper Rengiiyiler ve Süreyya Buluş’un yayına hazırladığı, editörlüğünü ise E.Ertan Akman’ın yaptığı “Sokak Oyunları” kitabında, uzun eşek, çanak çömlek, köşe kapmaca, Alman kale, dokuz taş, malmuç, ayak ipi, bezirgân başı, mendil kapmaca gibi oyunlar anlatılıyor. Fotoğraflarla zenginleştirilen kitapta, toplumun farklı kesiminden insanlar, çocukluklarında oynadıkları oyunları paylaşmanın yanı sıra kendi hikâyelerine de kısaca değinerek kent kültürü hakkında bilgiler veriyor. Bursa’nın Pınarbaşı Mahallesinde dünyaya gelen Müzeyyen Senar’ın da bir anısının kitapta yer alması, kitaba ayrı bir renk katıyor.

117 sayfadan oluşan kitaba, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşabilir ayrıca ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi’nde inceleyebilirsiniz.  

Kitaptan alıntı;

Öğretmen Özer GÜLEÇ (1953) / “Samıdık” Oyunu

“Dağ yöresine özgü bir oyundur. Sayışma ile belirlenen ebenin yaptığı hareketler diğer oyuncular tarafından aynen yapılmalıdır. Hareketleri tam yapamayan her oyuncu ceza puanı alır ve de oyun sonunda en çok ceza puanı alan oyuncu cezalandırılır. Bu ceza genellikle evden pekmez, peynir, ekmek gibi yiyeceklerin getirilmesidir.”

       

Tüm Haberler