Ana içeriğe atla

YAĞMURCA’NIN ÇIĞLIĞI 22 EKİM 2004 CUMA GÜNÜ TRT-2'DE

11.10.2004

Son buzul çağı sonrası ikinci Anavatan olarak Anadolu’yu yurt edinen ve tüm dünyaya buradan yayılan Alageyik, bugün kendi anavatanında tüm doğal yaşama alanlarında tamamıyla tükenmiş, 80-120 adetle var olma mücadelesi veriyor.

Yaşam savaşındaki bu Alageyikler, binlerce yıldır Anadolu insanının türkülerine, kilimlerine, söylencelerine geçmiş, kültürünü etkilemiş olan bir soyun, kalan son temsilcileri... 
 

Ne olmuş, nasıl olmuştur da, bu narin hayvanın soyu, bütün dünyada  artarken kendi Anavatanında tükenme aşamasına gelmiştir?  “Yağmurca’nın Çığlığı” belgeseli, Yağmurca olarak da bilinen Alageyiklerin Anadolu’daki son izlerini sürdü.

Belgeselin yaklaşık 1 yıl süren çekimlerinde Alageyikler, yaşam savaşı verdikleri son mekanlarında, var olma mücadelesinin yanı sıra, Anadolu kültürüne katkıları, tarihsel geçmişleri ve doğal davranış biçimleriyle de incelendi. 

Programın kurumsal proje danışmanı ÇEKÜL. Programın Danışmanları, konunun ülkemizdeki en önemli uzmanlarından olan Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Doğa Derneği Başkanı Halil Sarıbaşak ve Alageyik’le ilgili çalışmalarıyla tanınan Orman Mühendisi Süleyman Kaçar’dan oluşuyor. Programın metinlerini ise Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Memduh Iğırcık yazdı.

Programın yönetmeni, geçtiğimiz yıl ülkemize Eco-2003 Uluslararası Çevre Filmleri Festivalinde En İyi Film-“Grand Prix” ödülünü kazandıran İzmir Televizyonu yapımcılarından İ. Ragıp Geçmen.

“Yağmurca’nın Çığlığı” belgeseli, 22 Ekim 2004 Cuma günü saat 19.20’de TRT-2’de... Kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.


Ayrıntılı bilgi için :

İ.Ragıp Geçmen
TRT İzmir Televizyonu
Tel: 0232 411 41 91 
GSM: 0532 475 15 09
[email protected]

Tüm Haberler