Ana içeriğe atla

VAN BAHÇESARAY’A ALAN GEZİSİ DÜZENLEDİK

05.10.2005

Van-Bahçesaray’da yürütmekte olduğumuz “Bahçesaray Geofitlerini Koruma ve Çoğaltma Projesi” kapsamında oluşturduğumuz 4 örnek bahçeden, Temmuz ayında sökümü gerçekleştirilmiş olan soğanların dikimini yapmak, bahçelerin durumunu inceleyerek çiftçilerimize gerekli teknik desteği vermek amacıyla 28 Eylül-1 Ekim 2005 tarihleri arasında bölgeyi ziyaret ettik.

Çocuklara Yönelik Eğitim Yapıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi “Gönüllü İnci Grubu” ve proje teknik danışmanlarının da katıldığı alan gezimizde, vakfımızca hazırlanan “Çocuklara Yönelik Geofit Eğitimi”ni uyguladık. Bahçesaray’daki ilköğretim okullarında gerçekleştirdiğimiz eğitim, çocuklarda çevre koruma bilincinin geliştirilmesi, geofitlerle ilgili duyarlılık oluşturulması ve bilgi verilmesini amaçlıyordu.

Bahçesaray Belediyesi, okul müdürleri ile öğretmenlerinin ve yerel halkın da destek verdiği eğitim çalışmasının, çocukların kültür, çevre ve doğa gibi kavramlar hakkında genel olarak bilgilendirilmesini sağlamayı amaçlayan birinci bölümünü, Pansiyonlu İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirdik.

Eğitimin ikinci gününde ise, çocuklarla ana konusu Bahçesaray geofitleri olan, yaratıcı etkinlikleri içeren çalışmalar yaptık.

Daha sonra, çocuklar tarafından, okullarının bahçelerine yöreye özgü geofit soğanlarının ekimi yapıldı. Böylece, bakımını çocukların yapacağı “mini geofit bahçeleri” oluşturulmuş oldu. Çocuklarda, yörenin doğal soğanlı bitkilerini korumaya ve yetiştirmeye yönelik bilinç oluşturulmasını hedefleyen eğitim programının, öncelikle Van’da, sonra tüm bölgede yaygınlaştırılarak uygulanmasını hedefliyoruz.

 

Çiftçilere Destek Verildi

Alan gezimiz sırasında, geofit üretimi yapılmakta olan 4 örnek bahçede de ekim yaptık. Bahçelerin durumunu inceleyerek, çiftçilere gerekli teknik desteği sağladık. Ayrıca, bu bahçelerden daha önce sökümü yapılmış olan soğanların bir kısmı, Bahçesaray Belediyesi’nin desteğiyle, ilçenin meydanında oluşturulan peyzaj amaçlı bir bahçeye dikildi. Dikim sırasında halka projeyi tanıtmak ve ÇEKÜL’ün Bahçesaray’daki etkinlikleriyle ilgili bilgi vermek amacıyla hazırlanan el ilanlarını dağıtma olanağı bulduk.


 

Tüm Haberler