Ana içeriğe atla

VAN-BAHÇESARAY DOĞAL ÇİÇEK SOĞANLARININ KORUNMASI VE ÇOĞALTILMASI PROJESİ ALAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI...

05.07.2003

‘Van-Bahçesaray Doğal Çiçek Soğanlarının Korunması ve Çoğaltılması’ projesinin ilk alan çalışması Van ili ve Van-Bahçesaray ilçesinde 10 Haziran-20 Haziran 2003 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu çalışmalara, proje teknik danışmanları olarak Prof. Dr. Mehmet Koyuncu, Prof. Dr. Neşet Arslan; proje ekibi olarak Deniz Özesmi, Hakan Karan ve Biricik Arcan ve proje gönüllüleri olarak Van 100.Yıl Ziraat Fakültesi öğrencilerinden Özden Kır ve Erizan Aysan ve lise öğrencisi Bahçesaray’lı Kemal Azhan ile birlikte toplam 8 kişi katıldı. Bu grup 14 Haziran’a kadar çalışmalara katılıp; 14 Haziran’dan sonra ise Deniz Özesmi, Hakan Karan ve Kemal Azhan planlanan işleri tamamlamak üzere 20 Haziran’a kadar çalışmalara devam etti. Projenin bu ilk alan çalışmasındaki amacı proje grubunun doğal çiçek soğanları hakkında eğitimi ve doğal çiçek soğanlarının ekimini başlatmaktı. Bu amaca yönelik şu etkinlikler gerçekleştirildi:
-Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın izni ile 15 çeşit doğal çiçek soğanı doğadan söküldü. Toplam 1010 soğan toplanarak dikildi. Fritillaria Imperialis (Ağlayan Gelin) ve Fritillaria Persica (Adıyaman Lalesi) Eylül ayında üretici firmadan 1500’er adet alınarak dikilecek.
-Kaymakamlığın tahsis ettiği arazi işlenerek ekime hazır hale getirildi ve toplanan doğal çiçek soğanları dikildi
-Öncü olabilecek çiftçiler belirlendi ve ilgili kişilere proje tanıtıldı.
-Yerel sivil girişimlerden Gönüllü İnci Grubu ile ortaklaşa çalışılması planlandı.
-Proje grubunun ve kaymakamlık arazisinde bakımı üstelenen kişinin doğal çiçek soğanları hakkında genel olarak bilgilendirildi.

 

Küçük Fotoğraf: Iris barnumae (Mor Süsen, Behirçe)

Büyük Fotoğraf: Bellevalia forniculata (Mavi Arap Sümbülü, Serheşin)

Tüm Haberler