Ana içeriğe atla
Su Mirasımız İçin Değişim “Sen” Ol

Su Mirasımız İçin Değişim “Sen” Ol

21.03.2023

22 Mart, 1993 yılından beri her yıl “Dünya Su Günü” olarak kutlanıyor. Bu yılın sloganı su krizi ve kuraklığa karşı değişim hareketine katılımı teşvik etmek, değişimin bir parçası olmanın önemini vurgulamak için “Be the change (Değişim SEN ol)” olarak belirlendi. 

Sinek kuşunun başına gelenler bu yılki sloganın arka planını oluşturuyor. Hikâye şöyle:

Bir gün ormanda yangın çıkar ve bütün hayvanlar kaçmaya başlar. Sinek kuşu alevlerin arasında uçmaya devam eder ve gölden aldığı suları yangının üzerine doğru atar. Sinek kuşu, “ateşi böyle söndüremezsin” diyen hayvanlara “elimden geleni yapıyorum” diye cevap verir. 

Bu hikâye, su krizi başta olmak üzere, aslında bütün krizlere nasıl tepki vereceğimizle ilgili. Günümüzde afetlerle, iklim kriziyle doğan çok önemli ve kritik bir su sorunuyla karşı karşıyayız. Doğal varlıkların tükenmesi, hijyenik koşulların sağlanamaması gibi bütün doğal ekosistemi etkileyecek su sorunlarına sadece durup bakacak mıyız? Birlikte harekete geçme zamanı! Kolektif savunuculuk yapmamız ve gündelik yaşantımızı doğanın bir parçası olduğumuzu unutmayarak sürdürmemiz, bu krizinin çözüm sürecini derinden etkileyecek unsurlar arasında.

ÇEKÜL Bilgi Ağacı, suyun bir insanlık mirası olduğunun bilincine varan kuşaklar yetiştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Uygarlıkların ve kültürlerin doğmasında suyun belirleyici rolünü hem gündelik hayatta hem de sanal olarak kullandığımız suya odaklanarak yetişkinler için hazırlanan “Suyun Öyküsü” atölyesi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz: 

https://www.cekulvakfi.org.tr/proje/suyun-oykusu 

Tüm Haberler