Ana içeriğe atla

Sokak Oyunlarını Yaşatmak İçin Bir Araya Geldiler:300 Kültür Elçisi İstanbul'da Buluştu

25.06.2010

ÇEKÜL Vakfı, somut kültürel mirasın korunmasının yanı sıra, somut olmayan kültürel mirasın da korunması için duyarlılık yaratmaya çalışıyor. Kentlerle yürütülen koruma-yaşatma çalışmalarından, eğitim çalışmalarına kadar var olduğu her alanda “yaşam kültürümüzün” değerlerine dikkat çekiyor.

2003 yılından bu yana yürüttüğü Kültürel Miras Eğitim Programı kapsamında, üç yıldır ETİ şirketlerinin kurumsal desteğiyle “ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri Projesi” ile 12 yaş grubu çocuklara ulaşarak, doğal miras, arkeoloji, yaşam kültürü ve mimarlık mirası başlıkları altında eğitim veriyor.

 

Bu yılki eğitimlere katılarak kentlerinin Kültür Elçisi olan 17 kentten 300 çocuk, yılsonu etkinliği olan  “İstanbul Buluşmaları”nda 21–24 Haziran tarihleri arasında bir araya geldi.  Her yıl farklı bir temanın ele alındığı İstanbul Buluşmaları’nın 2008 yılındaki teması “Koruma Bilinci ve Kentlilik”, 2009 yılı “Geleneksel Yaşam Kültürü ve Yöresel Müzik”, bu yıl ise “Sokak Oyunları” oldu.

Darüşşafaka'ya ilk adımlar

Önce tanıştılar…
Darüşşafaka Eğitim Kurumları
’nın desteğiyle yapılan İstanbul Buluşmaları için 21 Haziran Pazartesi günü kente gelmeye başlayan Kültür Elçileri, Salı günü Darüşşafaka spor salonunda yapılan halat çekme ve çuval oyunlarıyla tanışma fırsatı buldu. İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Tamer Müftüoğlu, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu üyeleri ve vakıf gönüllüleri de etkinliklerde çocuklara eşlik etti; birlikte halat çekerek çeşitli oyunlar oynadı.

Bezirgan başı, çember çevirme, dokuz taş gibi belki çoğumuzun bildiği sokak oyunlarının yanı sıra, Çorum yöresinde aşık kemiği ile oynanan hodak oyunu gibi az bilinen sokak oyunları, İstanbul Buluşmaları’na katılan Kültür Elçileri’nin önderliğinde hep birlikte oynandı.

Kendi uçurtmalarını yaptılar...

Çocukluk yıllarımızın belki de en güzel anılarından biri olan rengarenk uçurtmalar, Kültür Elçileri'nin elinde İstanbul'un gökyüzünü süsledi. Önce uçurtma atölyesinde kendi uçurtmalarını yaptılar, sonra süsledikleri uçurtmaları gökyüzüyle buluşturdular; yağmurun ilk damlaları düşüne kadar çocukluklarının tadını çıkardılar... 

  

Yağmura rağmen İstanbul kenti (tarihi yarım ada) ve Boğaz gezisi…

ÇEKÜL Vakfı Sinan'a Saygı projesinden Ahmet Sezgin, 'Mimar Sinan İstanbul Gezi Haritası' üzerinden kenti anlattı...

Taraklı, İzmir, Milas, Ürgüp, Kırşehir, Divriği, Elazığ, Çorum, Yozgat, Kilis, Kemah, Karadeniz Ereğli, Burdur, Nevşehir, Samsun, Eskişehir ve Hatay kentlerinden gelen Kültür Elçileri, Çarşamba günü İstanbul’u tanımak için yollara düştü. Önce Sultanahmet Meydanı, Ayasofya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi rehberler eşliğinde gezildi. Ardından İstanbul Boğazı’nda yapılan tekne turu ile kentin bütüncül olarak algılanması sağlandı. Tepelerinden üstünde yükselen iş merkezleri, kayıkhaneli yalılar, saraylar, doğal çevre, Marmaray Projesi ve etkileri gibi İstanbul’un tarihini ve bugününü özetleyen bilgiler verildi. Kültür Elçileri, yoğun yağmura rağmen gezilerine aralıksız devam etti.

 

  

Candan Erçetin, Bergüzar Korel ve Doğan Cüceloğlu Kültür Elçileri’ni yalnız bırakmadı…

ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri İstanbul Buluşmaları basın toplantısı ise 24 Haziran Perşembe günü Bahçeköy’de bulunan Event Garden’da yapıldı. Oyuncu Bergüzar Korel’in sunuculuğunu yaptığı toplantıda, ETİ Şirketleri Grubu yönetim kurulu üyesi Gülden Kanatlı Derbil, ÇEKÜL Vakfı yönetim kurulu üyesi Tamer Müftüoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Proje’nin gönüllü elçisi Candan Erçetin ve yazar Doğan Cüceloğlu birer konuşma yaptı. Konuşmacılar proje hakkında kısa bilgiler vererek, unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarının çocuklarının kişisel gelişimlerinde ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Etkinliklere destek veren Darüşafaka Cemiyet ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na ise birer teşekkür plaketi verildi. Kültür Elçileri ise “İstanbul Buluşması Bildirgesi”ni okuyarak, büyüklerine mesajlar verdi. 

Toplantının ardından, bahçede kurulan oyun alanlarında, davetliler, basın mensupları ve eğitmenlerle birlikte sokak oyunları oynandı. Bezirgan başı, körebe, 9 taş, kayrak/seksek, hodak, çember oyunu, aşık, ayine-i devran, yağ satarım bal satarım, yedi kule, renkli istop, mendil kapmaca, yakan top, beş taş, çemberbaz, elim sende, en üstte kimin eli var gibi sokak oyunları, geçmişten bugüne kuşakları eğiten, paylaşmayı, çözüm üretmeyi, uzlaşmayı, ekip çalışmasını, yardımlaşmayı öğreten ve  hayal gücünü geliştiren, somut olmayan kültürel mirasımızın önemli değerleri arasında yer alıyor. Her kentin, her yörenin, renkli sokak oyunları ise kültürel zenginliğimizin önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Samsun çemberbaz oyunu...

Coğrafyanın, doğa koşullarının, düşünce şeklinin, yerel kültürün izlerini bulabileceğimiz sokak oyunları, 12 yaşındaki Kültür Elçileri’nin verdiği mesajlarla yaşatılmayı bekliyor.

Çorum hodak oyunu...

Tüm Haberler