Ana içeriğe atla

SİNAN’A SAYGI PROJESİNDE YENİ GELİŞMELER

16.02.2008

Çekül Vakfı Sinan'a Saygı Fotoğraf Yarışması'na katılımlar sürerken, yarışmayı özendiren geziler düzenleniyor. Ayrıca, projeye destek veren Multi Turkmall tarafından, yarışmanın birincisine, Türkiye'de dilediği bir ildeki Sinan eserini görebilmesi için iki günlük seyahat armağan edileceği duyuruldu. 

Sinan'a Saygı Fotoğraf Yarışması, katılımcıların fotoğraflarını yarıştırmaktan çok, halkın ilgisini Mimar Sinan'ın eserlerine çekmeyi amaçlıyor. Fotoğrafların internet üzerinden herkese açık bir oylama ile değerlendirileceği yarışmaya katılımlar hızla sürerken, Çekül Sinan'a Saygı Gönüllüleri de fotoğraf yarışmasını desteklemek amacıyla, İstanbul'daki Sinan Gezi Yollarını izleyen bir dizi gezi düzenliyorlar.


Soldan sağa : Buse Elveriş, Berrak Çelik, Erkan Kaplan, Seçil Öznur Yakan, Serap Kabil, Ahmet Sezgin, Alev Uysal.
Fotoğrafı çeken : Devrim Erşık

Geziler

Sinan'a Saygı Gönüllüleri, ilk gezilerini, TRT Tam Zamanı programı ekibiyle 6 Ocak 2008 tarihinde düzenledi. Gezi öncesinde Çekül Vakfı binasındaki buluşma sırasında çalışmalarla ilgili verilen bilgiden sonra TRT ekibi ile Rüstem Paşa Camii, Rüstem Paşa Medresesi, Şehzade ve 2. Selim Türbeleri, Haseki Hürrem Hamamı ve Kadırga Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi ziyaret edildi.


Rota üzerinde

Yarışma gezilerinden ikincisi, 13 Ocak'ta Beşiktaş'tan Üsküdar'a uzanan birinci rota üzerinde düzenlendi.


Rüstem Paşa Camii'nde

Yarışma için Sinan Gezilerinin üçüncüsü, 20 Ocak günü yapıldı ve Tophane Kılıç Ali Paşa Camii, Rüstem Paşa Camii, Haseki Hürrem Sultan Hamamı,  Kadırga Sokollu Mehmet Paşa Camii  ve Kapıağası Caferağa Medresesi ziyaret edildi.


Kadırga Sokollu Camii

Sinan'a Saygı Gönüllüleri'nin dördüncü gezisi, projeye destek veren Multi Turkmall çalışanları ve gezenbilir.com üyeleri ile 27 Ocak'ta gerçekleşti ve iki numaralı rota olan Sultanahmet'ten Kadırga'ya uzanan eserler incelendi.


Kılıç Ali Camii

10 Ocak'ta İngilizce olarak yapılan beşinci gezinin katılımcıları, Eminönü'den Azapkapı'ya uzanan dördüncü rotada bir gezi gerçekleştirdiler. 

Geziler, Haseki-Topkapı güzergahını izleyen altıncı rotanın ve Eyüp rotası ile Edirnekapı'dan Fatih'e uzanan eserlerin görülmesiyle sona erecek. Böylelikle yarışma bitimi öncesinde Su Kemerleri dışındaki tüm rotalar gezilmiş olacak. 

Yarışma Sonrası Etkinlikler

Sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar, başta İstanbul ve Mimar Sinan'ın doğduğu kent olan Kayseri-Ağırnas'ta olmak üzere, birçok ildeki üniversitelerde, Sinan eserlerinde ve Multi Turkmall'ın forum ve alışveriş merkezlerinde düzenlenecek olan sergiler aracılığıyla tanıtılacak. Fotoğraflar ayrıca, Çekül Vakfı tarafından yayımlanacak sergi katalogunda yer alacak. Üç kategorinin her birinde en çok oy alan fotoğrafların sahiplerine ise Mimar Sinan ve eserleriyle ilgili birer kitap hediye edilecek.

Sinan ve Yaşam, Korunamayan Sinan ve Kubbelerin Mimarı olmak üzere üç kategoride gerçekleştirilen Sinan'a Saygı Fotoğraf Yarışması'na başvurular, 28 Şubat 2008 tarihine kadar www.sinanasaygi.com internet sitesine dijital ortamda gönderebilir.

Tüm Haberler