Ana içeriğe atla

Rehberim Doğa, Beşiktaş okullarında

29.11.2017

ÇEKÜL Bilgi Ağacı, Beşiktaş Belediyesinin desteğiyle Beşiktaş’taki 23 farklı ortaokuldan öğretmenlerin katılımıyla “Rehberim Doğa Eğitmen Eğitimi”ni gerçekleştirdi. Çevre sorunlarına ilişkin bilgi ve sorumluluk geliştirmeyi hedefleyen eğitim, doğayı koruma bilinciyle hareket eden öğretmen ve öğrencilerin yetişmesine katkı sağlayacak bir içerikle hazırlanıyor. 17 Kasım’da Şerifler Yalısında gerçekleştirilen Rehberim Doğa Eğitiminin eksenini Gezegenin Eşikleri kavramı oluşturuyor. Dünyanın dengesini sağlayan çevresel süreçleri tanımlayan ve gezegenin mevcut durumunu belirleyen Gezegenin Eşikleri kavramı, günlük yaşam alışkanlıkları ile gezegenin yaşam koşulları arasındaki doğrusal ilişkiyi görünür kılıyor.

ÇEKÜL Bilgi Ağacı uzmanları tarafından geliştirilen Rehberim Doğa Öğretmen Kılavuzu, eğitmen eğitimi kapsamında 23 öğretmen ile paylaşıldı. Öğretmenler bu kılavuzdan faydalanarak, eğitimin uygulamasına 18 etkinlik ile kendi okullarında başlayacak. Bir eğitim öğretim yılına yayılan etkinlikler, öğrencilerin, gezegenin eşiklerini oluşturan her sekmeyi tanımalarını ve gezegeni korumaya dönük davranışlar geliştirmelerini amaçlıyor.

ÇEKÜL Bilgi Ağacı ve Beşiktaş Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen Rehberim Doğa Eğitiminin sonunda, öğretmenlerin öğrencileriyle birlikte projeler geliştirmeleri ve her okul projesinin, program sonunda Beşiktaş Özgürlük Parkında sergilemesi hedefleniyor.

Gezegenin eşikleri nedir: 
http://cekulvakfi.org.tr/proje/gezegenin-esikleri-ve-iklim-degisikligi

ÇEKÜL Bilgi Ağacının eğitim programları hakkında bilgi almak için: 
http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-agaci

Eğitime katılan öğretmenler ve okullarının listesi ise şöyle:

Dilek Vardar (Nimetullah Mahruki Ortaokulu), Kader Sayın Gargan (Ali Yalkın Ortaokulu), Zeynep Çon (Dikilitaş Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu), Hakime Gümüş (Şair Nedim Ortaokulu), Meral Cebesoy (Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu), Osman Akan (İsmail Tarman Ortaokulu), Mehmet Cezmi Şentürk (Lütfi Banat Ortaokulu), Ahmet Aydemir (Büyük Esma Sultan Ortaokulu), Yaşar Tiryaki (Hasan Ali Yücel Ortaokulu), Şayan Arpalı (Cumhuriyet Ortaokulu), Bahar Kalkanoğlu (T.V. Özel Şişli Terakki Ortaokulu), Nimet Kınran (Özel Yıldız Ortaokulu), Ecenur Çağatay (Özel İstanbul Ortaokulu), Gülizar Soylu (Özel Tarkmanças Ermeni Ortaokulu), Nehir Tülay Maşlak (Ulus Özel Musevi 1. Karma Ortaokulu), Fuat Kınran (Özel Ata Ortaokulu), Ebru Geyik (İstek Özel Atanur Oğuz Ortaokulu), Ensar Osman Güldane (Özel Bahçeşehir Koleji Etiler Ortaokulu), Zeren Çoban Aydın (Özel MEF Ortaokulu), Serap Toraman (Özel Beşiktaş Armada Ortaokulu), Sinan Uğur (Özel Beşiktaş Erkan Ulu Ortaokulu), Elif Büber (Özel Etiler Sevinç Ortaokulu) ve Saadet Altay (Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ortaokulu)

Tüm Haberler