Osmanlı Çarşıları Atlası Yayımlandı | ÇEKÜL

Osmanlı Çarşıları Atlası Yayımlandı

08.07.2010

Günümüzün modern alışveriş merkezlerine inat ayakta duran ve Osmanlı dönemine ait olan çarşılardan 26 tanesi Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı işbirliğiyle hazırlanan, Atlas Dergisi’nce basılarak dağıtımı yapılan “Osmanlı Çarşıları Atlası”nda bir araya geldi.

Osmanlı Çarşıları Atlası’nın yanında dağıtılan, “Osmanlı Çarşıları Haritası” ise batıda Saraybosna’dan doğuda Tebriz ve Bağdat’a; güneyde ise Kudüs ve İskenderiye’ye kadar ulaşan Osmanlı sınırları içinde kalan kervan yollarını ve Osmanlı çarşılarını bizlere gösteriyor. Bu iki yayın da ÇEKÜL gönüllüsü araştırmacı-fotoğrafçı-arkeolog Görkem Kızılkayak tarafından hazırlandı.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nin referans alındığı bu kaynaklar ÇEKÜL Vakfı, Tarihi Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 2-4 Temmuz 2010 tarihleri arasında düzenlenen “Osmanlı Coğrafyasında Çarşı Kültürü Uluslararası Sempozyumu”na katılan bilim insanlarına, TKB üyesi belediye temsilcilerine ve sempozyumu izleyen çarşı esnafına dağıtıldı.

Kırım

Tarihçi-yazar Necdet Sakaoğlu’nun sunuşuyla başlayan Osmanlı Çarşıları Atlası’nda çarşılardan şöyle bahsediliyor:

Unutulmamalı ki çarşı, eski bir kent için tarihinin başladığı yerdir […] Bundan dolayı çarşısından önce kurulan kent yoktur.

Selanik


Bursa / Koza Han