Ana içeriğe atla

Öğrenciler İstanbul’un ağaç haritasını çıkarıyor

11.12.2017

ÇEKÜL Vakfı ve Doğan Egmont işbirliğiyle geliştirilen ÇEKÜL Bilgi Ağacı Kitaplığı serisinin ilk kitabı “Evini Arayan Ardıç Tohumu”, Oğuzkaan Koleji Ortaokulu 6. sınıf seviyesinden 35 öğrenci ve 5 öğretmenin katıldığı buluşmalar kapsamında değerlendirildi. Doğan Egmont işbirliğinde gerçekleştirilen buluşmaların ilki 28 Kasım’da Oğuzkaan Koleji Bahçeşehir Kampüsünde; ikincisi 30 Kasım’da Oğuzkaan Koleji Maltepe Kampüsünde düzenlendi. Kitabın yazarı Servet Yanardağ, Maltepe Kampüsündeki buluşmaya katılarak öğrencilerle bir sohbet ve imza etkinliği gerçekleştirdi.

Yıllık okuma listelerine “Evini Arayan Ardıç Tohumu” kitabını alan ve doğal çalışmaları / projeleri yapan okullarda gerçekleştirilen etkinlik serisi, çocuklara farklı türlerdeki ağaçları tanıtmayı ve doğa ile daha yakın bir ilişki kurmalarını sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen etkinlikler, sunum ve soru-cevap oyunlarından oluşuyor. 13 farklı ağaç ile bu ağaçların İstanbul içinde bulundukları orman, park, koru ve semtleri tanıtan kitabın rehberlik ettiği etkinliğin önemli çalışma malzemelerinden biri, İstanbul haritası. Çocuklar, tanıdıkları ağaçları harita üzerinde işaretleyerek, kent içinde doğa / doğa içinde kent yaklaşımıyla içinde yaşadıkları kenti ve doğayı tanıma fırsatı buluyor. Etkinliğin bir diğer beklenen sonucu ise, okullarda verilen eğitimlerle kazandırılan doğayı koruma davranışının pekişmesi.  

Çizimlerini ÇEKÜL gönüllüsü, illüstratör Zeynep Özatalay’ın yaptığı “Evini Arayan Ardıç Tohumu” kitabı buluşmaları, eğitim öğretim yılının ilk yarısı süresince farklı okullarda devam edecek.

Evini Arayan Ardıç Tohumu kitabını edinmek için ÇEKÜL Dükkan'ı ziyaret edebilirsiniz.

Tüm Haberler