Ana içeriğe atla

KÜTAHYA ÇEVRE KÜLTÜR EVİ ÇOCUKLARI BİR ARAYA GETİRİYOR

24.09.2008

ÇEKÜL Vakfı’nın 90’lı yıllarda kentlerde ‘kültürel sürekliliği vurgulamak’ amacıyla hayata geçirdiği Çevre Kültür Evleri, çocukların verimli saatler geçirmesini sağlayan mekânlar olarak da işlev kazanmaya başladı. Bunun en güzel örneği Kütahya’daki  Çevre ve Kültür Evi’nde yaşanıyor.  25 Nisan 2008’de Kütahya’da açılan “Çevre Kültür Evi”nde, iki mahallenin çocukları bir araya geliyor.

Paşamsultan ve Börekçiler Mahallesi çocukları yaz tatillerini Kütahya Çevre Kültür Evi’nde kitap okuyarak, bilgisayar kullanarak ve geliştirici etkinliklere katılarak geçirdi. Kütahya ÇEKÜL Temsilcisi Metin Türktüzün, Çevre Kültür Evi’ni Eylül ayına kadar 4 bin kişinin ziyaret ettiğini, ziyaretçilerin çoğunun ise çocuklardan oluştuğunu söyledi.  

  

Türktüzün, “Evinde bilgisayarı ve interneti olmayan çocuklar buradaki imkanlardan faydalanabiliyor. Çocukların iletişimlerini güçlendirecek grup çalışmaları, kitap okuma, resim, elişi ve desen çalışmaları yapılıyor. Ayrıca kent kültürünü ve çevresini tanımak için faaliyetler düzenleniyor. Eğitim-öğretim dönemindeyse çocuklar ev ödevlerini tamamlamak için yine Çevre ve Kültür Evi’nde bir araya geliyor. Çocuklara bilgiye ulaşma, okuma çalışması, planlı-programlı ders yapma konusunda da öncülük ediliyor. Bu etkinlikleri düzenlerken, çocukların yaş grubuna göre ruhsal ve duygusal ihtiyaçlarını dikkate almaya çalışıyoruz,” dedi.

Kütahya Belediyesi’nin restore ettirdiği Yahya Efendi Konağı’nda hizmet veren Çevre Kültür Evi, tarihi değer taşıyan yapıların işlevlendirilmesi konusunda yapılan çalışmalara da örnek oluşturuyor.

Tüm Haberler