Ana içeriğe atla

KÜLTÜR ELÇİLERİNİ İSTANBUL'A GETİREN ÇEKÜL TEMSİLCİLERİ BULUŞMA'YI ANLATIYOR

18.07.2008

Kültür Elçileri eğitim programının başarısında, ÇEKÜL Vakfı'nın Anadolu temsilcilerinin özverili katkılarının çok büyük bir payı var. Yereldeki organizasyonun her aşamasında, yerel yönetimler, milli eğitim müdürlükleri, yerel uzmanlar ve merkez arasındaki eşgüdümü sağlayan onlardı. Kentlerden gelen öğrencileri İstanbul'a getiren, her türlü sorunlarıyla ilgilenen ve sorumluluklarını üstlenen de yine onlardı....  

Bekir SÖZEN / Malatya ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi

ÇEKÜL Vakfı'nın organizasyonu ve ETİ Grubunun desteğiyle Malatya’da kültür eğitiminden geçen, bu eğitimi çevre gezileri ile pekiştirerek sertifikalarını alan kültür elçilerinin, İstanbul heyecanı Malatya’da başladı.

İstanbul’u ilk defa görecek, uçağa ilk defa binecek, hatta ilk kez ailesinden ayrı kalacak öğrencilerimiz vardı. Bir kültür elçimizin ailesi, “biz çocuğumuzu bakkala bile yalnız göndermeyiz; size güvenimiz nedeni ile İstanbul’a yolluyoruz,” demişti.

Bu heyecanla yola çıkmadan önce, Malatya'yı İstanbul'da tanıtacak sunumun provaları yapıldı. Kentimizi nasıl tanıtırız, nasıl anlatırız konusunda yapılan çalışmalarda, ÇEKÜL eğitimcilerimizin de katkıları ile bir gösteri oluştu. Diğer illerden gelen kültür elçilerine ikram edeceğimiz kiraz, kayısı, kayısı bademi (çekirdek), kitap ve dokumalarla yola çıkıldı.    

Kültür Elçileri beş gün süresince birlikte hareket etmeyi, ortak alanları düzenli kullanmayı, aynı odada saygı çerçevesinde birlikte kalmayı öğrendi.

İstanbul’un güzellikleri yanında, çarpık yapılaşmadan da örnekler gören kültür elçilerimiz, gezdikleri yerlerden, özellikle de Soğukçeşme sokağı, Arkeoloji Müzesi, Boğaziçi ve Dolmabahçe Sarayı gezisinden çok etkilendi. Bunları daha sonra Malatya’daki yerel bir televizyonda anlattılar.

İstanbul Buluşması sırasında, kent sunumlarının prova çalışmaları için her kente ayrı bir oda hazırlanmış ve rahat bir çalışma ortamı oluşturulmuştu. Malatya’da çalışma yapacakları bir kültür merkezinin olmamasını eksiklik olarak gören kültür elçilerimiz, dönüşte bu konuyu yetkililere aktaracaklarını ifade etti.

Tabii bizim için de değişik bir tecrübe oldu. Daha önce 25 ilköğretim öğrencisine hiç refakat etmemiştim. Çocuklarsa, son gün ağlayarak arkadaşlarından ayrıldılar.

Metin Sözen Hocayı hepimiz gibi onlar da çok sevdi. Metin Hoca'dan çocukluğundaki Malatya’yı dinlemek, kültür elçilerimizi çok etkiledi.

Bu arada sürekli çocuklara ve eşyalara dikkat edip, aman bir şey olmasın derken, ben havaalanında kendi valizimi kaybettim ve hala bulamadım. Bu da bana İstanbul Buluşması’nın bir anısı oldu. 

Bu projenin ülkemize, insanımıza çok şeyler katacağına inanıyorum. Nice buluşmalara…


Numan Gülşah / Kocaeli ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi

2008 İstanbul Buluşması ile ilgili davet gelince Kocaeli Kültür Elçileri’ni büyük bir heyecan sardı. Ailelerinin iznini alan çocuklar, İstanbul Buluşmasına büyük bir heyecanla geldi. Komşu bir ilde yaşadıkları için her biri daha önce İstanbul'a defalarca gelmişti; ama bu sefer kentlerini temsil edeceklerdi.

2008 yılının ilk günlerinde aldıkları eğitim sonucunda Kocaeli kentini her yönü ile tanımaya çalışmış, bilmediklerini öğrenmişlerdi. Şimdi bu öğrendiklerini 11 kentten gelen 300 öğrenci ile paylaşacaklardı. Geziler sırasında aynı otobüsü  Akşehir ekibi ile paylaşan Kocaeli ekibi, Akşehirli arkadaşlarına önce mesafeli davrandılar. Neden öyle davrandıklarını sorduğum zaman çevrecilikleri tuttu, “Numan Amca, Akşehir gölünü kurutmuşlar,” dediler. Ben de küresel ısınma, yağış azlığı ve sulama için açılan derin kuyulardan dolayı bu durumun büyüklerin suçu olabileceğini söyledim. “Belki onlar da bizi, İzmit Körfezi’ni kirlettiğimiz, göçmen kuşların konakladıkları körfez topraklarını doldurduğumuz için suçlayabilir,” dedim.  Ertesi gün, Akşehir grubundan Ali Hocam ile bir plan yaptık, otobüste çocukları yan yana oturttuk. Böylece birbirlerine önyargılı olmamayı öğrendiler ve çok güzel arkadaşlıklar kurdular.

Arkeoloji Müzesi'nde ve Ayasofya’da Kocaeli kültür elçileri anlatılanları dikkatle dinledi; çünkü anlatılanlar kentlerinden parçalar taşıyordu. Arkeoloji Müzesini yaptıran Osman Hamdi Bey’in İzmitli olması, Konstantin’in İzmit’te doğması gibi…

Kültür Elçileri Arkeoloji Müzesini gezerken  programda olmayan Bythinya-Nicomedia bölümünü de gezmek istediler ve çok ısrar ettiler. Biz de gizlice önce İskender Lahdi’nin arkasına toplandık. Sonra da hep birlikte kaçarak Nicomedia eserlerini gezdik. Kurallara karşı geldik; ama çocuklar yaşadıkları kentin geçmişini böylece görmüş oldular. Kocaman insanlar olduklarında yaşadıkları bu anıyı unutmayacaklardır.

İzmit’e döner dönmez  www.kocaelihaberci.com un kameraları karşısına geçerek anılarını anlattılar.

Geçmişi geleceğe bağlayan ÇEKÜL’e ve onun gencecik kültür elçilerine binlerce teşekkür. Onlara güveniyor ve inanıyorum.


Metin Türktüzün /Kütahya ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi

Kültür Elçileri İstanbul Buluşması nedeniyle 30 Haziran - 4 Temmuz  tarihleri arasında Kütahya kültür elçileriyle İstanbul’a geldik. Kültür Elçileri buluşma için çok heyecanlandı. Bazıları İstanbul’u ilk defa, bazıları ise denizi ilk defa gördü. Boğaz turunda keyiflerine diyecek yoktu. Diğer 10 ilden gelen öğrencilerle bir araya gelerek yeni arkadaşlıklar kurdular. 

Gezilerde beş gruba ayrılarak gezdik. Bizim gurupta Gaziantep’li kültür elçileri vardı. İlk gün tanışma süreciyle geçti. İkinci günden itibaren aralarında çok güzel dostluklar oluştu. Veda günü geldiğinde ise Gaziantepli arkadaşlarından gözyaşlarıyla ayrıldılar. Bu buluşma gösterdi ki, değişik yörelerin çocukları, bu kadar kısa zamanda bile bir ideal sayesinde kaynaşabildiler ve dostluklar kurdular. İşte eğitimin önemi bu.

Kütahya’dan Kültür Elçisi olarak seçilen Naime Kaçar, Yunusemre İlköğretim Okulu için hazırladığı web sayfasında şöyle diyor: Hayatımın ilk uzun ve ailemden ayrı geçen bu gezisini hiç unutmayacağım. Her İstanbul denildiğinde, ilk kez tanıştığım ve kim bilir hayatımın gelecek bölümünde nasıl yer alacağını bilmediğim bu kenti ve bu geziyi anımsayacağım. Teşekkürler Kültür Elçileri Projesi…”

 

Zafer Okuducu / Gaziantep ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi 

Bu yıl 11 kentte çalışmaları yürütülen ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri programı; illerdeki çeşitli okullardan seçilen çocukların katılımlarıyla kendi şehirlerinde uygulanmıştı. Gaziantep'te de bu amaçla biraraya gelen öğrenciler; ÇEKÜL eğitmenleri, Belediye yetkilileri ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin işbirliğiyle, yaşadıkları kentin tarihi ve kültürel değerleri başta olmak üzere, kentlerini gezerek, görerek ve ilgililerden bilgi alarak yakından ve yeni bir bakış açısıyla tanıma fırsatını yakaladılar.

Eğitime katılan öğrenciler, kendi kentlerinde öğrendiklerini, Türkiye coğrafyasının değişik illerinden gelen kültür elçileriyle paylaşmak üzere 30 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da buluştular. 11 ilden yaklaşık 300 kişinin katılımıyla gerçekleşen İstanbul Buluşması’nın, katılımcı çocukların hafızalarında tüm yaşamları boyunca iz bırakacağı ve hiç unutamayacakları anılarla dolu olduğu inancındayım.

Çoğu İstanbul'a ilk kez gelen öğrenciler, hazırlanan program çerçevesinde birbirlerini yakından tanıma fırsatı buldular. Kültür elçilerinin kent sunumları ise, tüm katılımcıların anlatılan kentlerle ilgili yeni bilgiler edinmelerini sağladı. Boğaz’da yapılan tekne turları ve kent gezisi onlara İstanbul'un büyüleyici atmosferini en iyi şekilde yaşattı.

Kültür Elçilerinin birbirlerini yakından tanıdıkları, kentlerini diğer katılımcılara anlattıkları, ülkelerinin en önemli kültür merkezi İstanbul'u gördükleri İSTANBUL BULUŞMASI, unutulmayacak bir toplantı ve gezi olarak hafızalarda ölümsüzleşti.

Bu programın gerçekleşmesinde katkıları bulunan tüm kurum, kuruluş ve kişilere gönül dolusu teşekkürlerimle...
                                                                                    

Dr. Ayşe G. Şerifoğlu / Kuşadası Çekül Temsilcisi

Çekül Vakfı’nın Belediyemizin de katkılarıyla Ocak ayında 30 çocuğumuza verdiğimiz kültürel eğitim programından sonra, 30 Haziran - 4 Temmuz arasında düzenlenen İstanbul Buluşması’na Kuşadası’nın kültür elçileriyle katılmak hepimizi çok mutlu etti. Buluşma  öncesinde öğrenciler, kentlerini tanıtmak için hazırladıkları, Kuşadası’nda öğretmenlik yapmış olan Çalıkuşu Feride’yi yorumlayan “Kuşadası Benim Adam” oyununun provaları için birçok kez bir araya geldiler. 

İstanbul Buluşması, katılan tüm çocuklarımız için çok faydalı bir deneyim oldu. Öncelikle, aynı Kuşadası gibi, son yıllarda en çok değişime uğramış, değerleri yok edilmiş bir kenti,  İstanbul’u gördüler. Geziler sırasında en çok da gözlemledikleri sorunlar üzerine youm yaptılar. Bence İstanbul’da, Kuşadası’nın doğal ve kültürel değerini çok daha iyi anladılar. İstanbul’da gördükleri tarihi ve kültürel çeşitliliğin karşısında duydukla hayranlık her hallerinden anlaşıyordu. Ayrıca diğer kentlerden arkadaşlar edinebilmeleri için de güzel bir fırsattı Buluşma.

Kültür Elçileri eğitim programıyla “yaşadıkları kentlere farklı bir gözle bakmayı” öğrenen çocuklar, gezi sonuncunda kentlerinin gönüllü kültür elçileri olup doğal ve kültürel varlıklarının araştırılması, korunması ve bilgilerinin genç kuşaklara aktarılması konusunda önemli bilgi ve deneyimler kazandılar.  Böylelikle proje çalışmaların amacı da gerçekleştirilmiş oldu.
 
Kuşadası’nda yaşayan biri olarak bu kenti emanet edebileceğimiz bir neslin yetiştiğini görmek bizleri çok mutlu ediyor. Bu eğitim çalışmalarının gerekirse okulların ders programlarına alınıp tüm çocuklarımızın yaşadığı yerlerin ve ülkelerinin doğal ve kültürel değerlerini bilecek ve sahip çıkacak nesiller yetişmesi için tüm kurum ve kuruluşlar üstlerine düşen görevleri yapmalıdır. Projenin sürdürülebilirliği için ÇEKÜL Vakfının desteğine her zaman ihtiyacımız var. Kültür Elçilerimiz ocak ayında yapılan eğitim uygulamasından bu yana kentleri için toplantılar yapıyor, önerilerini dile getiriyor, kentlerini daha da yakından tanımak için geziler düzenliyorlar.

İstanbul Buluşması için çocukların hazırladığı Bildirge bence tüm yerel yöneticilerin başvuru kaynağı olmalı, hatta çerçeveletip makam odalarının duvarlarına asmalılar. Birçok çözülemeyen kent sorunu için çözümler o cümlelerin arasında gizli. Kuşadası’nın Kültür Elçileri’nin önerisi olan “Kentlerimizi tanıtan belgesel filmler çekmek istiyoruz!” maddesinin yerine getirilmesi için elimizden gelen desteği onlara sunacağız. Bu konuda çalışmalarımız başladı ve Ekim ayında yapacağımız Geçmişten Geleceğe Kuşadası Sempozyumu’na kültür elçilerimizin katkıları ile bir kısa film hazırlayacağız. Kültür elçilerimizin ileride Kuşadası ile ilgili çok önemli çalışmalar yapacağından eminim

Kuşadası Kültür Elçileri ile birlikte ÇEKÜL ailesinin üyesi olmak bizler için her zaman onur kaynağı.

ÇEKÜL’e sonsuz teşekkürler…

Tüm Haberler