Ana içeriğe atla

Küçük Menderes Araştırmaları Makaleler Kitabı Çıktı

11.01.2011

ÇEKÜL’ün 1998 yılında başlattığı 7 Bölge 7 Kent programı kapsamında, koruma çalışmaların devam ettiği Birgi’de ÇEKÜL/Birgi Çevre ve Kültür Evi 2003 yılında açılmıştı. ÇEKÜL Birgi Evi, aynı zamanda Küçük Menderes Araştırmaları Merkezi’ne de ev sahipliği yapıyor. ÇEKÜL Küçük Menderes Havzası Koordinatörü arkeolog-ressam Emin Başaranbilek ve gönüllümüz Celal Bayar Üniversitesi öğretim görevlisi Serdar Vardar’ın kolaylaştırıcılığında yürütülen Araştırma Merkezi, ilk kitabını çıkardı.

Küçük Menderes Araştırmaları Makaleler” isimli kitap, Emin Başaranbilek’in editörlüğünde, Serdar Vardar tarafından yayıma hazırlandı ve ÇEKÜL Vakfı yayınlarından çıktı. Kitap, Serdar Vardar, Hakan Arslan, Ergün Sarıöz, Gökhan Yıldız, İbrahim Uysal ve Serap Tabak’ın havza araştırmalarına yer verdikleri makalelerinden oluşuyor.

Vadinin jeomorfolojisi, deprem, eko-turizm alan incelemesi, Birgi’deki sosyal ve kültürel hayat, havzanın coğrafi perspektifi gibi konulardan oluşan makaleler, Birgi ve Küçük Menderes havzası hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Emin Başaranbilek editör yazısında, makale kitabının yılda bir kez yayımlanacağını söyleyerek, araştırmacıların dikkatini bölgeye çekiyor.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise sunuş yazısında, havzada atılan adımların ve bilimsel araştırmaların, kalıcılığa dönüşmesini sağlayan bir yayında toplanmasının önemine dikkat çekiyor.

Kitabın basımını ise, havza çalışmalarını destekleyen Ödemiş Ticaret Borsası üstlendi.

Tüm Haberler