Ana içeriğe atla

Kırsal yaşam, kırsal miras tüm yönleriyle konuşuldu

20.11.2015

ÇEKÜL Vakfı işbirliği ve Tarihi Kentler Birliğinin desteğiyle Akdeniz Tanıtım tarafından 5 yıldır düzenlenen YAPEX Restorasyon fuarı bu yıl da dolu dolu bir programla tamamlandı. 

“Kırsal Yaşam, Kırsal Miras” ana temasıyla 18-21 Kasım tarihlerinde Antalya EXPO Center’da düzenlenen Fuar’da  sektör firmalarının tanıtım stantları, TKB üyesi belediyelerin tematik stantları, panel ve TKB Özendirme Yarışması sergi açılışıyla, Yarışma’nın Ödül Töreni büyük ilgiliyle izlendi.

İlk gün yapılan açılış konuşmalarında, Akdeniz Tanıtım Genel Müdürü Fatih Onkar,  Antalya Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve TKB Danışma Kurulu üyesi Dr. Asım Güzelbey  fuarın beş yıldır yarattığı birlik ve beraberlik duygularının yansımalarıyla ulaşılan başarıyı özetleyen birer konuşma yaptı.

Kırsal Yaşam, Kırsal Miras Panelinde Bursa örneği

Oturum Başkanlığını ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu’nun yaptığı panel, Fuar’ın ikinci günü başladı. Üç bölümden oluşan panelin birinci bölümünde Bursa’nın kırsal mirasının yaşatılması ve köy hayatının canlandırılması için uzun yıllardır yapılan çalışmalar anlatıldı.

Aziz Elbas/Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı  

Hala yaşamaya devam eden Bursa’nın köylerinde, mimarisinden yaşam kültürüne kadar Belediye’nin yaptığı kapsamlı belgeleme çalışmaları sonucunda günümüzdeki durumları analiz edildi. Aziz Elbas bu sürecin gönüllü ve uzman ekiplerle nasıl yürütüldüğünü özetledi. Köy düğünü canlandırmaları, halk oyunları, türküler, yemek kültürü, sözlü anlatım gelenekleri, el sanatları gibi neredeyse tüm köylerde araştırmaları yapıldı. Elde edilen veriler, belgesel ve kitaplarda toplandı.

Ahmet Ö. Erdönmez/Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı/Bursa Kent Müzesi Koordinatörü

 2004 yılında Bursa Kent Müzesinin açılmasının ardından Tekstil Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Müzesi gibi ihtisas müzeleri peşi sıra açılmaya başladı ve Bursa’da müzelerin sayısı neredeyse yirmiye yaklaştı. Yoğun araştırma ve tasarım süreçlerinin ardından Türkiye’de başlayan kent müzeleri hareketinin öncülerinden olan Bursa’nın köylerde yürüttüğü başlıklardan biri de köy müzelerinin açılması. Ahmet Erdönmez bu uzun soluklu yolculuğu TKB üyeleri ve Fuar katılımcılarıyla paylaştı.

Saffet Yılmaz/Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürü

Kültürel mirasın korunması ve yaşatılmasında sürekliliği yakalayan Bursa’nın başarılarından biri de yapılan tüm çalışmaları kamuoyuyla doğru zamanda ve doğru iletişim kanallarından paylaşmak oldu. Yerel basında çıkmaya başlayan haberlerle halkın gündemine taşınan çalışmalar, çok geçmeden ulusal basının da dikkatini çekti. Televizyon programları yapıldı; belgeseller çekildi; Bursa’nın korunan mirası dizi ve sinema filmlerine yansıdı. Bu haklı ilginin odağı olan Bursa, tüm bu olumlu gelişmeleri desteklemek için tüm araştırmalarını kitaba dönüştürmeyi başardı. Köylerde daha önce hiç kayıt edilmemiş  türküleri derledi ve yerel sanatçıların seslendirmesiyle kayıt altına aldı. Saffet Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin iletişim çalışmalarını, kısa videolar eşliğinde hazırladığı detaylı sunumunda anlattı.

Panelin ikinci bölümünde ise Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, bölgelerinde destek verdikleri projeleri özetledi.

Panelin son oturumunda Beypazarı, Kepez, Oğuzeli, Oğuzlar,  Safranbolu, Seyhan, Vezirköprü ve Merzifon Belediyeleri köylerde kültürel miras ve doğal miras alanlarındaki koruma-yaşatma projeleri hakkında bilgi verdi.

(Sunumların ve değerlendirme konuşmalarının detaylarına, Yerel Kimlik dergisinin Aralık ayı sonunda yayınlanacak olan 44. sayısında yer verilecektir. Derginin eski sayılarına www.tarihikentlerbirligi.org sitesinden ulaşabilirsiniz.)

Tüm Haberler