Ana içeriğe atla

Gönüllüler Çekül Evi Söyleşilerinde Bir Araya Geliyor

08.04.2010

Her ayın 7’sinde yapılan ÇEKÜL gönüllü buluşmalarına, farklı konuşmacılar katılarak deneyimlerini paylaşıyor. Nisan ayının konuğu ise ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu üyesi mimar Sinan Polvan oldu. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi olan Polvan, geçen aylarda öğrencileriyle birlikte gittikleri FAS inceleme gezisinin notlarını ÇEKÜL gönüllülerine aktardı.

FAS’ın tarihi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra Marakeş, Rabat, Kazablanka ve Fes kentlerindeki tarihi yapıların özellikleri, eski ve yeni yerleşimler arasındaki farklılıklar, yaşam biçimleri ve kentsel-kültürel koruma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Medina denilen eski kenti çevreleyen surların, restorasyon görmediği halde hâla dimdik ayakta kalabilmesini ise şu cümlelerle özetledi: “ FAS’ın eski kent yerleşimlerindeki surlar, kerpiç duvarların taş dolgu ile desteklenmesiyle yapılmış. Bizim kaleli kentlerimizdeki surlar ise, düzgün şekilde kesilmiş dayanıklı taşlardan inşa edilmiş. Türkiye’de tamamı ayakta kalan sur duvarları görmek çok zor. Yer yer bilinçli yapılan tahribatlar nedeniyle surlar yıkılmış; çünkü sağlam taş duvarlar, yerleşimler artmaya başladıkça binaların yapımında kullanılmış. FAS’da ise surlar yıkılsa bile kullanacak malzeme sadece kerpiç olduğu için tahribata uğramamış.”

Fotoğraflar eşliğinde yapılan sunumda, Marakeş’te kırmızı, Kazablanka’da beyaz ve Fes’te sarı renkli binalar olduğunu söyleyen Polvan, kralın kararıyla tek renk uygulandığını, ayrıca yeni yapılan binaların da geleneksel mimaride yapıldığını söyledi. Söyleşi, katılımcılardan gelen sorular ve paylaşımlarla devam etti. 

Tüm Haberler