Ana içeriğe atla

Gaziantep hedeflerini genişleterek yola devam ediyor

18.08.2011

“Kültür Yolu” projesiyle eski kentin çehresini değiştiren, tarihi evlerini, çarşılarını yaşatmaya başlayan Gaziantep, kapsamlı politikalar ve projeler üreterek koruma çalışmalarına devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan ile KUDEB Müdürü Muhittin Aslan, mimar Zafer Okuducu (ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi) ÇEKÜL Evi’nde düzenlenen toplantıya katılarak, kentte yapılan son çalışmalar hakkında bilgi verdi. İleri hedeflerin belirlenmesi için Prof. Dr. Metin Sözen ve ekibi ile fikir alışverişinde bulundu.

Tarihi Bey Mahallesi, kale ve çevresi, Naib Hamamı, bakırcılar çarşısı, Bayaz Han Kent Müzesi, kır kahvesi, tarihi kilise, Zincirli Bedesten, yollar, cepheler, aydınlatma gibi pek çok alandaki çalışma eş zamanlı yürütülerek beş yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı. Antep yaptığı örnek proje ve uygulama yöntemleriyle yerel yönetimlere örnek oldu. Ulusal televizyon kanallarının, belgesellerin, gazetelerin gündemine girdi. Antep hedeflerini genişleterek yola devam ediyor.

Müzeler kenti

Kısa sürede açılan müzelerin sayısı sekize ulaştı. Özel müzelerin de açılmaya devam etmesiyle bu sayı artacak. Özellikle tekstil, oyuncak, bakırcılık ve sanayi müzesi gibi ihtisas müzelerinin açılması sağlanacak. Toplantıda, tarihi Bey Mahallesi’nde üretime katılan kadınların ürünlerinin tekstil müzesinde sergilenmesi ve oyuncak müzesinin çocukların aktif kullanacağı, yaşayan bir müze olarak planlanması gündeme geldi. 

Altı-üstü kültür Gaziantep

Prof. Dr. Metin Sözen, Dülük antik kentinin uluslararası bir değere dönüştürülmesi için başlayan çalışmaların hızlanması gerektiğini vurgulayarak, kent merkezi ile antik kent arasında bir bağlantı aksı oluşturulması gerektiğini vurguladı. Eski kent dokusundaki evlerin restorasyonu sırasında bulunan mağaraların uzun yıllar kiler, iplik üretimi, ahır, sığınak olarak kullanıldığını belirten KUDEB Müdürü Muhittin Aslan mağaraların temizlenerek ve ışıklandırılarak ziyarete açılması için çalışmaların başladığını söyledi.

Toplantıda, sokak iyileştirme çalışmalarının toplam uzunluğunun 8 km olduğu bilgisini veren İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan bu uzunluğun 10 km’ye kadar çıkacağını vurguladı. Ayrıca Havra’nın kültür merkezi olarak işlevlendirilmesi ve sağlıklaştırma yapılan Çamurcu Sokağa bağlanması toplantının ana maddeleri arasındaydı.

ÇEKÜL ve Gaziantep ekibi için verimli geçen toplantıda, teknik ve mimari unsurlar da detaylarıyla incelendi.

Tüm Haberler