Ana içeriğe atla

“FİDAN DİKİM ŞENLİĞİ”NE DAVETLİSİNİZ

13.04.2007

Doğa severler tarafından yıl boyunca çeşitli nedenlerle armağan edilen servi, sedir ve çam fidanları toprakla buluştu. Bu buluşmanın sevincini, ÇEKÜL Vakfı’nın geleneksel “Fidan Dikim Şenliği”nde doğa severlerle paylaşacağız. 22 Nisan Pazar günü Kocaeli-Körfez’de gerçekleşecek olan şenlik, “Dünya Günü” ile birlikte kutlanacak. 

Doğanın dengesini bozan insan faktörlerine ve doğayı koruyan eylemlere dikkat çekmek, çevreye duyarlı-korumacı her türlü davranış biçimini ve çabalarını kalıcı kılmak amacıyla, 1993 yılından bu yana “7 Ağaç Ormanları” projesi kapsamında çok sayıda fidanı toprakla buluşturan ÇEKÜL Vakfı, geleneksel “Fidan Dikim Şenliği”ni bu yıl küresel ölçekte kutlanan ve dünyanın yaş günü olarak kabul edilen Dünya Gününü ile birlikte kutlayacak.

Doğa severlerin yıl boyunca armağan ettiği servi, sedir ve çam fidanlarının toprakla buluşması, 22 Nisan 2007 Pazar günü saat 11:30’da Kocaeli-Körfez’de kutlanacak. Böylece “7 Ağaç Ormanları” binlerce kişi ve kurumun katılımıyla büyümeye devam edecek. Aynı gün saat 13.30’da, Kocaeli-Özdilek Alışveriş Merkezi’nde çeşitli etkinliklerle “Dünya Günü” de kutlanacak.

Tüm katılımcılara açık olan ÇEKÜL’ün geleneksel “Fidan Dikim Şenliği” için, 22 Nisan Pazar günü saat 10:00’da, Taksim-Atatürk Kültür Merkezi önünden bir araç kaldırılacak. Kendi araçları ile gelmek isteyen doğa severler, İstanbul’dan gelecek kafile ile saat 11:30’da dikim alanında buluşacak. Uzmanların fidan dikimi ve bakımı ilgili bilgilendirmeleriyle başlayacak olan şenlik, belirlenen düzen içinde sembolik fidan dikimi ve tohum ekimiyle devam edecek. Ardından geleneksel şenlik çorbası içilerek şenlik sona erecek.

“Dünya Günü” etkinlikleri kapsamında ise, halk oyunları gösterisi, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği’nce düzenlenen “Gökyüzünde Mutlu Çocuklar” etkinliği ve “Sorumluluk Andı”nın okunması yer alıyor.

Gelecek kuşakların yemyeşil bir dünyayı kucaklaması için “Fidan Dikim Şenliği” ve “Dünya Günü” kutlamalarında siz değerli doğa dostlarını aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız. Doğaya taze bir kan vermek için herkes şenliğe…

Neden 7 Ağaç?

Her birimiz, günlük yaşamımızda tükettiğimiz kağıt, kalem, mobilya, yakacak…gibi ihtiyaçlarımız için yılda ortalama “7 Ağaç”ın kesilmesine neden oluyoruz. Yani her yıl doğaya “7 Ağaç” borçlanıyoruz. Bu noktadan hareketle yola çıkan ÇEKÜL Vakfı, 1993 yılından bu yana, Türkiye’nin en geniş sivil katılımlı ağaçlandırma girişimlerinden biri olan “7 Ağaç Ormanları” projesi kapsamında çok sayıda fidanı toprakla buluşturdu ve buluşturmaya da devam ediyor.

Bilgi için: Burcu Yazlar, Servil Değirmenci
www.cekulvakfi.org.tr

[email protected]

Tel: 0 (212) 249 64 64


 

Tüm Haberler