Ana içeriğe atla

FAHİR AKSOY ARAMIZDAN AYRILDI

05.02.2008

“ONU HEP GÜZEL ANILARLA ANACAĞIZ.”

Naif resmin ustası Fahir Aksoy, bu dünyadaki yolculuğunu tamamladı. 94 yaşında aramızdan ayrılan Fahir Aksoy, resim sanatının halka ulaşabilmesi için Anadolu'nun birçok yerinde de sergiler açmıştı.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in de yakın dostlarından biriydi; Fahir Aksoy…

Metin Sözen “Yarım yüzyıllık dostum Fahir Aksoy, bütün zorluklara ve sorunlara karşı, yaşama olumlu bakan sayılı kimliklerden biriydi.” derken onun hayatına  ne kadar yakından tanıklık ettiğini de hissettiriyor.
 
Fahir Aksoy’un üzerine eğildiği her konuyu değişik kişilerle paylaşmasını yaşamının parçası kıldığını söyleyen Metin Sözen  “O, sanat ve kültür ortamımızın çok farklı kişileriyle olmanın verdiği zenginliğe sahipti. Naif resmin yaygınlaşması konusunda verdiği özverili çabalar unutulmayacaktır. Benzer doğrultuda büyük güçlüklerle çıkardığı “Köken Dergisi” bunun somut bir örneğidir. Onu hep güzel anılarla anacağız.” diyerek  ailesi ve yakınlarının üzüntüsünü paylaştığını belirtti.

Fahir Aksoy Kimdir?

1916 yılında İstanbul'da doğdu. Fevziye ve Edirne liselerinde, İngiliz ve Amerikan Koleji'nde eğitim ve öğrenim gördü. Çalışma yaşamına gazetecilikle başladı (1935). Vakit ve Edirne Postası gazetelerinde ilk yazıları yayınlandı. Sonra birçok gazete ve dergide sanat konularında inceleme, deneme, öykü, eleştiri ve röportaj dallarında muhabirlik ve yazarlık yaptı. Bir süre Basın Yayın Dış Haberler Dairesi'nde redaktör olarak çalıştı. 1947'de siyasi bir gazete, 1974'te kültür ve sanat konularını içeren Köken adlı bir dergi yayınladı. Halk sanatı, Mevlevi sanatı, Bektaşi sanatı üzerine televizyon için üç filmin metnini yazdı, danışmanlığını yaptı. Ayrıca 6 tane belgesel film çekti. Fahir Aksoy’un yayınlanan beş kitabı bulunuyor: Kürdün Meyhanesi, Sanatta Batı Öykünmeciliği ve Üç Yazarla Tartışma, Türk Resminde Değişme ve Yenileşme, Hacıbektaş Veli Yaşamı ve Sanata Yaklaşımı, Naif Sanat ve Türk Naifleri. Ayrıca yurt içinde ve dışında 120 resim sergisi düzenledi.

Tüm Haberler