Ana içeriğe atla

Erzurum Eski Ve Yeniyi Buluşturmak İçin Çekül'ü Ziyaret Etti

09.08.2010

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler ve ekibi ÇEKÜL Vakfı’nı ziyaret etti.

Geçen haftalarda yapılan Tarihi Kentler Birliği Erzurum Semineri’nin ardından, Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi dokusunu korumak, eski ve modern kent merkezi arasında bir aks oluşturmak için çalışmalarına hız kazandırmaya karar verdi. Bu doğrultuda ÇEKÜL Vakfı’nda, Prof. Dr. Metin Sözen önderliğinde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu üyesi, şehir plancı Faruk Göksu da katıldı.

Kentin koruma amaçlı imar planı incelendi. Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi yaptıkları ön çalışmaları paylaştı. Bölgenin coğrafi konumu nedeniyle, kış aylarındaki yoğun yağışlar da dikkate alınarak Erzurum’un yol haritasının hazırlanması için taslak planın oluşturulmasına, kamu-yerel-sivil-özel birlikteliğinin sağlanması için kentteki kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışılmasına karar verildi.

Toplantıda, 2010 yılı sonuna kadar, kentsel tasarım, restorasyon, sokak sağlıklaştırması ve alt yapı çalışmaları gibi pek çok alanda projelerin hazırlanması ve 2011 yılında uygulamaya başlanmasına karar verildi.

Tüm Haberler