Ana içeriğe atla
Endüstri Mirası Eğitim Programı Öğretmenlerle Buluştu

Endüstri Mirası Eğitim Programı Öğretmenlerle Buluştu

17.10.2018

ÇEKÜL Vakfının, sanayi serüvenimizin tanığı endüstri mirası yapılarının kent içindeki varlığının fark edilmesi, modern toplumun temelini oluşturan sanayi kültürü ile endüstri mirası algısının oluşması için 2010 yılından bu yana uyguladığı Endüstri Mirası Eğitim Programı, içeriği zenginleştirilerek yeniden uygulanmaya başlandı. Pilot uygulaması Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleriyle 2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılan Endüstri Mirası Eğitim Programı, Ödemiş’teki okullarda görev yapan öğretmenlerle ilk kez alana çıkmış oldu. Program, Ödemiş Belediyesinin desteği ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün izni ile Ödemiş’te bulunan farklı liselerden toplam 19 öğretmenin katılımıyla 10 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirildi. 

Endüstri Devrimi ve mirasını, bütüncül ve eleştirel bir bakış açısıyla, insanın çağlar içindeki yolculuğuna ve doğa-kültür-insan arasındaki ayrılmaz ilişkiye odaklanarak ele alan Endüstri Mirası Eğitim Programı, “Endüstri Mirası Nedir? Neler Anlatır?” ve “Endüstri Mirasının Korunması ve İyi Uygulama Örnekleri” başlıklı sunumları; örnek uygulama ve etkinlikleri içeriyor.

Ödemiş ilçesinde bulunan okullarda görev yapan felsefe, tarih, coğrafya gibi farklı branşlardan öğretmenlere, endüstrinin miras boyutuna dair farkındalık kazandırmayı hedefleyen programın ilk bölümünde, kültürel miras ve endüstri mirası kavramları ele alındı. 

Yapılan grup çalışması ile endüstri mirasının ne olduğu, taşıdığı önem, endüstri mirası yapılarının korunması gibi konulara odaklanıldı. Eğitimin ikinci bölümünde ise eğitim program içerikleri öğretmenlerle paylaşıldı; programda yer alan öğrenci etkinlikleri örnek uygulamalar eşliğinde ele alındı. Program, Endüstri Mirası Eğitim Kitinin ve katılım belgelerinin öğretmenlere verilmesiyle son buldu. 

Dileğimiz programın daha çok öğretmene ulaşması

Sorgulayıcı ve yaratıcı yöntemlerle insanın doğa ile kurduğu yaşamsal ilişkiyi, ürettiği kültürü, bilgiyi ve teknolojiyi farklı bakış açılarıyla değerlendirmeyi amaçlayan Endüstri Mirası Eğitim Programı Öğretmen Eğitimi, gelen talepler doğrultusunda başka bölgelerde de yapılmaya, 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğretmenler tarafından liseli öğrencilerle uygulanmaya devam edecek. Katılım ve daha fazla bilgi için tıklayın.

Tüm Haberler