“EMİNÖNÜ BİR DÜNYA BAŞKENTİ” | ÇEKÜL

“EMİNÖNÜ BİR DÜNYA BAŞKENTİ”

20.10.2008

“Payitaht-ı Zemin Eminönü Bir Dünya Başkenti” isimli iki ciltten oluşan kitap, ÇEKÜL Bilgi-Belge Merkezi’ndeki yerini aldı. Eminönü Belediyesi’nin yayını olan kitap Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahtettin Engin ve Prof. Dr. Erhan Afyoncu tarafından kaleme alındı.

Kitap, Eminönü’nün Roma’nın başkenti olma serüveninin anlatılmasıyla başlıyor.

2008 yılı basımı kitapta yer alan sekiz bölüm, iki ciltte toplanıyor. Birinci ciltte, Bizans Döneminde Eminönü, İmparatorluk Merkezi: Eminönü, Tarihin Tanığı, Sosyal Hayat, Doğal Afetler ve İmparatorlukların İhtişamı başlıklı konular; ikinci ciltteyse Ticaret-Ulaşım-Turizm ve Tarihi Açık Hava Müzesi başlıklı konuklarla Eminönü birçok açıdan inceleniyor. Fotoğraf, çizim ve haritalarla desteklenen kitap, araştırmacılar için Eminönü hakkında giriş bilgisine ulaşabilecekleri bir kaynak niteliğini taşıyor.

Birinci ciltteki “Kitaba Dair Notlar” bölümünde, kitabın içeriği ve yayına hazırlanışı hakkından da okuyucuya bilgiler sunuluyor. Bu notlarda “Eminönü’nün tarihini yazmak iki dünya imparatorluğunun tarihini yazmak gibidir” cümlesiyle yapılan çalışmanın önemi bir kez daha vurgulanıyor.

Ekim ayında ÇEKÜL Vakfı Bilgi-Belge Merkezine ulaşan yayınlar için lütfen tıklayın.