Çocuklarla Biyomimikri Atölyesi | ÇEKÜL

Çocuklarla Biyomimikri Atölyesi

01.03.2019

ÇEKÜL Bilgi Ağacı, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri için geliştirilen “Doğadan Gelen İlham: Biyomimikri” başlıklı atölyeyi bir pilot uygulama olarak 27 Şubat Çarşamba günü İsmail Özseçkin Ortaokulunda gerçekleştirdi. İki ayrı seansta düzenlenen atölyeye toplamda 53 öğrenci katıldı.

Ortaokul düzeyi için geliştirilen Doğadan Gelen İlham: Biyomimikri atölyesi ile öğrencilerin; doğanın kusursuz bir şekilde işleyen ve sorunları kendi sistemi içinde çözen bir rehber olarak önemini fark etmeleri ve “biyomimikri” kavramıyla tanışmaları amaçlanıyor. 

Atölyenin ilk bölümünde esin kaynağı olarak doğanın biyolojik çeşitliliğine; bu çeşitliliğin gezegenimiz için önemine odaklanıldı. Tümevarım yaklaşımıyla hazırlanan atölyenin ikinci bölümünde ise “biyomimikri” kavramı ele alındı ve uygulama çalışmasına geçildi. Öğrenciler gruplara ayrılarak, çeşitli canlı türlerine ilişkin bilgileri içeren kartların yardımıyla biyomimikri fikirleri geliştirdi. Atölye, grup sunumlarıyla son buldu. Sunumların biyomimikri fikri ve prensiplerine uygunluğu açısından değerlendirildiği atölyede, doğanın bütünlüğü ilkesine vurgu yapıldı.

ÇEKÜL Bilgi Ağacı, canlı çeşitliliği ve tüm canlıların yaşam hakkına saygı temeli üzerine yapılanan biyomimikri kavramını öğrencilerle buluşturmaya devam edecek.