Ana içeriğe atla

ÇEKÜL'ün 20. Yılı Birgi'de Şiirlerle Kutlandı

11.10.2010

ÇEKÜL Vakfı 20 yıl önce kurulduğunda, kültürel mirası koruma gönüllüleri Anadolu'nun her köşesinden ses vererek bir örgütlenme ağı oluşturdu. 20 yıldır ÇEKÜL gönüllüleri kentlerinin, yörelerinin unutulmaya yüz tutmuş yaşam kültürünü, yıkılmaya başlamış evlerini, harabeye dönmüş hanlarını geleceğe aktarmak için çaba gösteriyor; modern kentleşmenin, eski kent üstündeki baskısını azaltmak için uğraş veriyor. Bu mücadeleci ruhu yaşatan temsilcilerimizden biri olan Emin Başaranbilek'in emekleriyle, Küçük Menderes Havzası ölçeğinde koruma-yaşatma bilincini geliştirme çalışmaları yıllardır devam ediyor.


 
Sivil mimari örneklerini ve eski kent dokusunu korumayı başaran Birgi ÇEKÜL gönüllüleri, vakfın 20.yılını ve haklı başarılarını şiir dinletisi eşliğinde kutladı.
 
Moderatörlüğünü emekli diplomat Ülkü Başsoy'un üstlendiği 'ÇEKÜL'ün 20.yılını şiirle kutluyoruz...' etkinliği 6 Ekim 2010 akşamı Birgi'de ANDAÇ Evi işletmecisi Gülsün Başaranbilek'in ev sahipliğinde, kentlilerin de katılımı ile gerçekleşti. Emin Başaranbilek, 'Ülkemizde 20 yıldır hizmet veren ÇEKÜL Vakfı ancak şiirle kutlanır. Çünkü gönüllü emeğe, şiir yakışır,' diyerek gelen konukları, Birgili gönüllülerimizden Şükran Döner, Arife Döner, Müyesser ve Nesibe hanımlar ile birlikte karşıladı. ÇEKÜL gönüllüleri ile birlikte izleyiciler, yüzlerce şiiri ezbere bilen ve yorumlayan Dr. Mustafa Yuluğ'u iki saate yakın ilgiyle dinledi. Verilen aralarda Kerim Gürses uduyla şarkılar söyledi. Etkinliğin sonunda, konuk şair olarak davet edilen Şair Özkan Mert de şiirlerinden okuyarak, 'Yeryüzü Şarkıları' kitabını okurlara imzaladı. Ödemiş, Birgi, Ovakent, Konaklı Belediye Başkanları Bekir Keskin, M.Cumhur Şener, Ali Demir, Mustafa Kantar ve Ödemiş Belediyesi eski başkanı Mehmet Eriş etkinliği izleyenler arasındaydı.


Tüm Haberler