CEKUL'DE 5 ARALIK AKSAMINDAN... | ÇEKÜL

CEKUL'DE 5 ARALIK AKSAMINDAN...

05.12.2003

5 Aralik Dünya Gönüllüler Günü’nde, ÇEKÜL Vakfi, Beyoglu’ndaki Çekül Evi’nde, gazeteci Can San'in Bahçesaray konulu saydam gösterisinin ardindan Van’in Bahçesaray Ilçesi eski Kaymakami Mustafa Masatli’nin gönüllü çalismasi olan “Bahçesaray Adinda Bir Gezegen”  kitabini tanitti.

Toplantiya katilanlar arasinda bulunan Bahçesaray Belediye Baskani Naci Orhan, yaptigi konusmada ÇEKÜL'e ve Masatli'ya Bahçesaray'a yaptiklari katkilardan ötürü tesekkür ederken, kiz ögrencilerin kendilerine yakin bulup, kaç-göç yapmadan egitim alabilmeleri için Bahçesaray okullarina kadin ögretmen tayini konusunda israrla yardim istedi.

Su sirada (Demre) Kale'de kaymakamlik yapan Mustafa Masatli, aslinda master tezi olan “Bahçesaray Adinda Bir Gezegen” kitabinin nasil ortaya çiktigini anlatti. Bahçesaray'da kaymakamlik yaptigi yillar boyunca gözlemlerini, yasadiklarini ve çevre halkinin toplumsal özelliklerini ortaya çikarmak amaciyla yaptigi arastirma sonuçlarini topladigi çalismanin kitaplasmasi için gerekli girisimleri üstlenen Sahika Ertan - Asaf Ertan, keza ÇEKÜL'e tesekkür etti.

Katilimcilar arasinda bulunan Arkeolog Prof. Dr. Oktay Belli; Van- Urartu kazilari sirasinda yasadiklarindan, Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ayse Yüksel, yörede yaptigi ve artik tarihe karismis bulunan lepra (cüzzam) arastirmalari sirasindaki izlenimlerini paylastilar...

ÇEKÜL Vakfi Baskani Prof. Dr. Metin Sözen Dünya Gönüllüler Günü konuklari arasinda Safranbolu ve Sakarya Belediye Baskanlarinin, tarihçi Necdet Sakaoglu'nun da bulunduguna dikkat çekerek, bu durumun dogal ve kültürel varliklarin korunmasi için kaçinilmaz olan kamu-yerel-sivil-özel birlikteliginin bir göstergesi olduguna dikkat çekti. Daha sonra Masatli ve Orhan'a birer plaket, Can San'a da 7 Agaç armagani sunuldu.

 

ÇEKÜL Vakfi Bahçesaray ve çevresinde 1998 yilindan beri çesitli projeler yürütüyor. Bölgede yok olmaya baslayan ceviz, bitki soganlari ve sadece Van Gölü’nde yetisen bir balik türü olan inci kefali gibi türlerin korunmasi ve saglikli bir sekilde çogaltilmasi ÇEKÜL’ün ilk asamada üstünde önemle durdugu basliklar…