Ana içeriğe atla

ÇEKÜL Anadolu Araştırmaları Seminer Programı Başlıyor

07.10.2010

ÇEKÜL Anadolu Araştırmaları, kültürel mirasın korunması alanında hazırlanan lisansüstü çalışmaları, belli başlıklar altında ÇEKÜL Evi'nde bir araya getirmeye başlıyor. 2010 yılının ilk semineri, 12 Ekim Salı günü yapılacak. İlk seminerin konusu, Gülhan Benli'nin doktora tezi olan, 'İstanbul Tarihi Yarımadada Bulunan Han Yapıları ve Avlulu Hanların Koruma ve Kullanma Sorunları'.

 

 

Eminönü - Unkapanı - Beyazıd üçgeninde yer alan tarihi ticaret hanları, tarihi ve ticari kimlikleri ile hala İstanbul’un önemli ticaret bölgelerinden birini oluşturuyor. Kapalıçarşı’yı da içine alan bu bölgede gerçekleşen fiziksel ve sosyo-kültürel değişimler, ticari yaşamında ve fiziksel mekânlarda da kendini gösteriyor. Gülhan Benli, doktora tezine dayanarak vereceği seminerde özellikle Balkapanı Han, Büyük Çorapçı Han, Büyük Çukur Han, Kızıl (Papazoğlu) Han, Küçük Çukur Han, Leblebici Han, Kilit Han, Valide Han, Vezir Han, Büyük Yeni Han, Kalcılar Hanı, Kaşıkçı Han, Kızlarağası Han, Yıldız Han, Zincirli Han örneklerine odaklanarak, bölgede avlulu hanların denetimsiz olarak kullanımından ve yapısal, fiziksel ve sosyo-kültürel farklılaşmalardan kaynaklanan sorunlara ve çözüm önerilerine değinecek. 

 

Gülhan Benli, doktora çalışmasını 2007 yılında Prof. Dr. Reha Günay’ın danışmanlığında Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri  Enstitüsü Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BİMTAŞ A.Ş. Kültürel Miras Yönetimi bölümünde proje yöneticisi olarak çalışıyor.

 

Balkapanı Han

 

ÇEKÜL Evi'nde yapılacak seminer, ilgili herkese açık. Seminer, Ekrem Tur Sokak, numara 8 Beyoğlu adresinde, akşam 18.30'da başlayacak.

 

ÇEKÜL Anadolu Araştırmalarının 2. ve 3. semineri ise 19 Ekim Salı günü aynı saatte ÇEKÜL Evi’nde yapılacak.

 

Ahmet Mutlu, “Kantarcılar'da Kuveloğlu (Yeni) Han Restorasyon Projesi”,  Sena Özeren ise “Mimaride Kullanılan Sanatın Tasarımda Oluşturduğu Bellek ve İMÇ Örneği” konu başlıklarında sunumlarını yapacak.

 

Yerimiz sınırlı olduğu için katılım durumunuzu bizimle paylaşırsanız seviniriz: 0 212 249 6464 numaralı telefonu arayabilir, [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz...

 

Tüm Haberler