Çekül Akademi Beşinci Eğitimini Tamamladı: 'Korunan Alanlarda Yapılaşma İlkeleri' | ÇEKÜL

Çekül Akademi Beşinci Eğitimini Tamamladı: 'Korunan Alanlarda Yapılaşma İlkeleri'

30.04.2010

ÇEKÜL Akademi’nin beşinci eğitimi 20-22 Nisan tarihlerinde “Korunan Alanlarda Yapılaşma İlkeleri” ana başlığı altında tamamlandı. Emirgan Şerifler Yalısı’nda başlayan eğitimler alan çalışmalarıyla devam etti.

İstanbul Büyükşehir ve Cevizli belediyelerinin yanı sıra Kütahya, Selçuklu, Enez, İzmir Büyükşehir, Gaziantep Şahinbey, Kocaeli Büyükşehir, Yalvaç, Bergama ve Kayseri Büyükşehir belediyeleri bu ayki eğitimin katılımcılarıydı.

ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi Sinan Polvan, “Kent Bağlamında Korumanın Tarihi” ile “Kentsel Büyümenin Tarihi Kent Dokusuna Etkileri” başlığı altında bilgiler verdi. Eğitimde ayrıca, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Bengü Uluengin  “Tarihi Çevrenin Kentsel Boyutu” ile “Kentsel Koruma Planlamasında Çağdaş Yaklaşımlar”, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Devrim Işıkkaya “Tarihi Çevrede Yeni Yapı Tasarımı, Türkiye ve Dünyadan Örnekler” ile “Kentsel Dönüşüm Sorunsalı-Kuram, Alan ve Örgütlenme İlkeleri” başlıklı sunumlar gerçekleştirdi. Akademi öğrencileri, Şerifler Yalısı’nda edindikleri bilgileri inceleme gezilerinde pekiştirdi. 

 

Kayserili Ahmet Paşa Konağı

Saraçhane’de Hagios Polyeuktos Kilisesi, İBB KUDEB binası olarak kullanılan Kayseri Ahmet Paşa Konağı, Molla Zeyrek Cami, Eski İmaret Cami de gezilerek Zeyrek’in tarihi dokusu incelendi. Kızıl Mektep ile görülmeye değer Balat sokakları, katılımcıların en çok dikkatini çeken alanlar arasında yerini aldı.


Eski İmaret Camisi

ÇEKÜL Akademi, Haziran ayına kadar beş eğitim daha gerçekleştirecek.

Kızıl Mektep

Balat