Ana içeriğe atla

ÇEKÜL Akademi Alan Yönetimi eğitimleri başlıyor

13.02.2015

ÇEKÜL Akademinin Tarihi Kentler Birliği için hazırladığı "Alan Yönetimi Eğitim Programı" kayıtları başladı.

Akademinin 2009 yılından bu yana gelenekselleşen programlara ek olarak bu yıl yeni bir program daha eğitim başlıklarına eklendi. “Dünya Mirası Başvuru Süreci ve Alan Yönetiminde Deneyim ve Paylaşımlar” başlığı taşıyan program, TKB üyesi belediyelerin sınırları içinde yer alan kültürel ve doğal varlıklarla ilgili UNESCO adaylık sürecini, bu sürecin önkoşulu olan “alan yönetim planı” ile başvuru dosyası hazırlama aşamalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Bilindiği gibi, 2014 yılı itibariyle UNESCO Dünya Miras Listesine kayıtlı 1007 kültürel ve doğal varlık arasında Türkiye’den 13 adet doğal ve kültürel varlık bulunuyor. Toplam 52 adet doğal ve kültürel varlığımız ise Geçici Listede yer alıyor.  ÇEKÜL Akademi tarafından hazırlanan Alan Yönetimi Eğitim Programı, kültürel miras kavramı ve yönetimine ilişkin evrensel normlar, UNESCO Dünya Miras Listesinin kapsamı ve önemi, kültür varlıklarının korunması, yaşatılması ve tanıtılması amacıyla Listeye yazdırılması sürecinin, yerel yönetimler tarafından planlanmasına yönelik yöntem ve uygulamaları içerecek.

Türkiye’de başarılı çalışmalar gerçekleştirmiş kentlerin deneyimlerinin paylaşılacağı eğitimler, bu çalışmalarda sorumluluk üstlenmiş uzmanlar ve uygulamacılar tarafından yürütülecek. Eğitim içeriği, özellikle kentsel kültürel varlıklara ilişkin bu süreçlerde yetkili olan il ve ilçe belediyelerinde, bu sorumluluğu yönetmek üzere görevlendirilecek personellere yönelik hazırlandı. Programlar, Bahar Döneminde 3 ay ve Güz Döneminde de 3 ay olmak üzere 6 ay süresince, 4’ü İstanbul Emirgan Şerifler Yalısında 3 günlük, 2’si de Bergama ve Bursa’da 2 günlük olarak planlandı.

Detaylı programa ve kayıt formuna ulaşmak için tıklayınız. 


Tüm Haberler