Ana içeriğe atla

ÇANAKKALE’DE ONDÖRT YILLIK BİR ÇEKÜL TEMSİLCİSİ: MİMAR İSMAİL ERTEN

18.02.2008

1994 yılından bu yana Çanakkale'de ÇEKÜL Vakfı adına temsilcilik görevini yürüten mimar İsmail Erten, Çekül'ün misyonu ve vizyonunu içten benimsemiş, Çanakkale'de bugüne kadar gerçekleştirilmiş birçok etkinlik ve çalışmaya değerli katkılarda bulunmuş bir koruma gönüllüsü. İsmail Erten'le yaptığımız söyleşiyi paylaşıyoruz. 

Çekül'le ne zaman, nasıl tanıştınız?

1994 yılına kadar İstanbul'da yaşadığımdan, ÇEKÜL'ün kuruluş ve ilk faaliyetlerini izliyordum. Ayrıca Metin Sözen'in üniversiteden hocam olması bu ilgiyi daha da öne çıkartıyordu. Çanakkale'ye geldiğim 1994 yılından itibaren, kentteki tarih-kültür-koruma çalışmalarını başlattık. 1994-1997 yıllarında yaptığımız, benim koordinatör, sayın Prof. Dr. Cengiz Eruzun'un danışman olarak sorumluluk üstlendiğimiz Çanakkale Evleri Yaşatma Projesi (ÇEYAP), ulusal ölçekli tanınmışlığın önemli projelerindendir. İşte bu yıllarda ÇEKÜL yönetimi, Sayın Eruzun aracılığıyla Çanakkale Temsilcisi olmamı teklif etti. Başlangıçta sembolik düzeyde oluşan temsilcilik, 2000 yılına kadar aralıklarla sürdü. 2000 yılında kurulan Tarihi Kentler Birliği, benim ve Çanakkale Sivil İnisiyatifinin, ÇEKÜL ile daha sıkı ilişki ve iletişim kurmamıza olanak sağladı. 

Bugüne kadar yörenizde Çekül temsilcisi olarak hangi etkinlik ya da projeleri gerçekleştirdiniz?

Somut olarak, 2002 yılında Üniversite alanında kurduğumuz hatıra ormanı ile 2008 Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz Kentler Çocuklarındır projesi kapsamındaki Çanakkale Kültür Elçileri etkinlikleri öne çıkar. Fakat Çekül ile yürüttüğümüz gönül projeleri, manevi çalışmalar veya somut olmayan çalışmalar saymakla bitmez. Son 10 yılda yapılan, Koruma Planı çalışmaları, Sokak Yenileme çalışmaları, Kent Müzesi Çalışması, Çanakkale ve Havza tartışmaları, yerel-kamu-özel-sivil ortaklık anlayışı gibi çalışmalar ÇEKÜL işbirliğinin katkısına ve desteğine açık olarak yürütülmüştür.


Çanakkale'de Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı

Çalışmaların yöreye etki ve katkıları neler oldu?

Son 10 yıldan bu yana yürütülen ÇEKÜL ilişkisi, Çanakkale kentinde özellikle tarih ve kültür korumacılığını doğrudan etkilemiştir. Çanakkale bu alanlarda yaptıklarıyla öne çıkmış ve hatta 2004 yılı Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü almıştır. Sonuç alıcı çalışmalar, kentin çehresinin değişmesine yol açtı. Ayrıca kentin birçok kesiminin tarih-kültür alanında bilgi kazanmasına ve kentte bu yönde bilinç yaratılmasına olanak sağladı.  


Çanakkale Kültür Elçileri, Bergama Tarihi Kentler Birliği Toplantısında


Çanakkale Kültür Elçileri Bergama'yı gezerken..

Son dönemde Çanakkale ve çevresinde yürütülen/sonuçlanan projeler neler?

2008 Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz Kentler Çocuklarındır projesi kapsamındaki Çanakkale Kültür Elçileri çalışması, çok geniş etki yaratan bir çalışmadır. Devam edilmesi yönünde heyecan gözleniyor. 2007 yılında yaptığımız, ancak kamuoyunda pek bilinmeyen Esat Paşa Çeşmesi Restorasyonu kapsamında teknik çalışmalar da önemli bir ÇEKÜL-Eceabat Kaymakamlığı işbirliğidir.Esat Paşa Çeşmesi


Esat Paşa Çeşmesi

Yörenizdeki çalışmalar için nasıl bir gönüllü örgütlenmesi gerçekleştirdiniz? Ekibiniz kimlerden oluşuyor?

Çanakkale'deki sivil inisiyatif çalışmalarının özgün bir yapısı vardır. Çanakkaleliler, esnek örgütlenmeleri tercih ederler, proje ölçeğinde örgütlenirler, çok kültürlülüğü ve her türlü farklılığın birlikteliğinde oluşan çoğulculuğu tüm çalışma ve etkinliklerde öne çıkartırlar. Bir işi yapmak ve sonuç almak kadar, sürecin katılımcı olması, birlikte yürütülmesi, kurumların, özel sektör temsilcilerinin, diğer STK'ların da işin içinde olması önemlidir. Bu sürecin yaşatılması için özel enerji harcanır. Dolayısıyla bizlerin omuzlarımızda apoletler yer almaz. Hepimiz ÇEKÜL gönüllüsüyüz, hepimiz ÇEKÜL temsilcisiyiz. Şimdilerde 12 yaşındaki 30 tane Çanakkale Kültür Elçisine de bunları öğretiyoruz. Kimi projede 80 kişiyiz, kimisinde 5 kişiyiz. Bu esnek oluşumun içinde, etkinliklere cins, yaş, siyasi anlayış, köken, gibi özelliklere bakılmaksızın herkes katılabiliyor. Dolayısıyla isim sayamam, ama çok sayıda meraklı ve duyarlı Çanakkale yaşayanı diyebilirim.

Tüm Haberler