Ana içeriğe atla

Böyle bir mirasa konmayı kim istemez!

20.09.2011

 "Taşlar, Kubbeler, Hikayeler ve Mimar Sinan" 9 Ekim'de...

2009 yılında ÇEKÜL Vakfı tarafından kurulan ÇEKÜL Akademi, Kişisel Gelişim, Kurumsal Gelişim ve Uluslararası Programlar olmak üzere üç ana başlık altında eğitim programları düzenliyor. Ekim ayının ilk programı ise “Taşlar, Kubbeler, Hikâyeler ve Mimar Sinan”.

Emirgan’da, Boğaziçi’nin Avrupa yakasının en eski, iç süslemeleri bakımından da en dikkate değer yalısı Şerifler Yalısı’nda 9 Ekim Pazar günü başlayacak eğitim programı, katılımcıları 16. yüzyıl İstanbul’unun görkemli dünyasına götürecek.

ÇEKÜL Akademi’nin bir günlük programı, Sinan’ın olağanüstü mimarlığı ve yaşamöyküsüyle, döneminin mimarlık kültürüne ayrılan iki saatin ardından, alan gezileri ile devam edecek. 

Akdeniz’in dört bir yanından Sinan eserleri için getirilen mermerler, Artemis Tapınağı’ndan devşirilen yekpare sütunlar, İznik konsilinin kararlarını yazdırdığı mermer paneller keşfedilecek. Katılımcılar, Sinan eserlerini, seyyahların, şairlerin ve mimarların dilinden anlatılan hikâyeler ve efsanelerle anlamaya çalışacak. “Sinan ile Mihrimah’ın aşkı”, “eğik minare” söylentilerinin kaynağı, muhteşem eserler incelenirken uzmanlar tarafından ipuçları verilerek anlatılacak.

ÇEKÜL Akademi’nin alanında uzman ekiplerinin eşlik edeceği bir günlük seminer programında, Mimar Sinan ile İstanbul’un birlikteliği, bir mimar ile bir şehir arasında kurulabilecek ilişkinin en özgün hali keşfedilecek…

Bir günlük keşif yolculuğuna katılmak ve detaylı programa ulaşmak isteyenler için:

http://www.cekulvakfi.org.tr/proje/taslar-kubbeler-hikayeler-ve-sinan

Tüm Haberler