Ana içeriğe atla

Taşlar, Kubbeler, Hikâyeler ve Sinan

Emirgan’da, Boğaziçi’nin Avrupa yakasının en eski ve iç süslemeleri bakımından en dikkate değer yalısı Şerifler Yalısı’nda, sizi 16. yüzyıl İstanbul’unun görkemli dünyasına götürecek bir eğitim programı düzenleniyor.

ÇEKÜL Akademi’nin bir günlük seminer programı, sizi Mimar Sinan ile ve onun mimari mirasının taşları, kubbeleri ve hikâyeleriyle yeniden tanıştırıyor. Sinan’ın olağanüstü mimarlığı ve yaşamöyküsü ile döneminin mimarlık kültürüne ayrılan iki saatin ardından seminer, alan gezileri ile devam edecek.  

  • Döşemeden kubbeye, kemerden sütuna, Sinan’ın eserlerinde kullandığı inşaat taşlarındaki hünerle tanışacağız.
  • Akdeniz’in dört bir yanından Sinan eserleri için getirilen mermerleri, Artemis Tapınağı’ndan devşirilen yekpare sütunları, İznik konsilinin kararlarını yazdırdığı mermer panelleri keşfedeceğiz. 
  • Osmanlı mimarisinin yapıtaşı ve taşıyıcı sistemi olan kubbenin ulaştığı mükemmelliğe hayran kalacağız. Sinan’ın kendi mezarını örten en küçük kubbesinden, İstanbul’daki en yüksek kubbesi olan Süleymaniye’ye bakarak, kubbenin büyük usta ve Osmanlı mimarisi için anlamını tartışacağız. 
  • Sinan eserlerini anlamaya çalışırken, seyyahların, şairlerin ve mimarların dilinden bu eserleri saran hikâyeleri ve efsaneleri okuyacağız. ‘Sinan ile Mihrimah aşkı’nın, ‘eğik minare’ söylentilerinin kaynağını bu eserleri gezerken bulacağız.

Mimar Sinan ile İstanbul’un birlikteliğinde, bir mimar ile bir şehir arasında kurulabilecek ilişkinin en özgün halleri saklıdır. Bu ilişkiyi birlikte keşfedelim…

Program

ÇEKÜL Vakfı uzun yıllara dayanan bilgi birikimini, Sinan’a Saygı Projesi kapsamında oluşturduğu dijital portal (www.sinanasaygi.org) ve Sinan’a Saygı Gezi Haritaları’nın ardından, ÇEKÜL Akademi  seminerleriyle geniş kitlelerle paylaşıyor.  

09:30 - 11:00      Sinan’ın mimarlığı ve yaşam öyküsü ile döneminin mimarlık kültürü @Şerifler Yalısı

11:45 - 12:30     Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa’nın yaşamöyküsü, Osmanlı İstanbul’unda mahallenin ve külliyenin oluşumu. @Kılıç Ali Paşa Külliyesi

13:00 – 14:00     Öğle yemeği

14:00 – 15:30     Nadir taşlar, mimari yapılar ve merasimler penceresinden Ayasofya ve türbeleri

Bir göz kubbeden Sokollu ve İsmihan Külliyesi’ne: Sinan dönemi Osmanlı mimarisinin altyapısı @Sultanahmet

16:00 – 17:00     Seyyahların, kervanların ve mimarların durağı Süleymaniye içinde taşlar, kubbeler ve hikayeler @Süleymaniye

17:30 – 18:00     Tarihten şehir efsanelerine: Mihrimah Sultan’ın külliyesi @Edirnekapı

Dosyalar: