Ana içeriğe atla

Bornova Kent Müzesi’nde hareketli günler

12.02.2013

18.yy’dan bu yana zamana meydan okuyarak ayakta kalmayı başaran Dramalılar Köşkü, Bornova Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restore edildi; kasım 2012 tarihinde ise Bornova Kent Arşivi ve Müzesi olarak yeniden işlev kazandı.

Bornova Kent Arşivi ve Müzesi sorumlusu Deniz Bircan ile Bornova Belediyesi’nden Serpil Beyazıt, ÇEKÜL Çarşamba Kent Toplantıları’na katılarak çiçeği burnundaki müzede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi:     

18. yy’da 2 bin 452 metrekare alan üzerine inşa edilen köşk uzun yıllar Dramalı ailesi tarafından kullanıldıktan sonra aldığı hasarlar nedeniyle boşaltıldı. Dramalılar Köşkü, sakinleri tarafından boşaltılmasının ardından 2010 yılının Haziran ayına kadar atıl kaldı. Bu tarihi değerin yeniden kazandırılması gerektiği yönünde karar veren Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, 2010 yılının Haziran ayında köşkü Dramalılar ailesinden kamulaştırarak 18. yy dönemine uygun restore edilmesini sağladı.  “Geçmişten Günümüze Bornova’da Yaşam” sergisiyle ziyaretçilerini ağırlayan köşkün içinde geçmişten günümüze kentte spor, eğitim, tarım, ticaret, sanayi sergileriyle, geçmiş dönem mutfak, hamam ve oturma odası canlandırmaları yer alıyor.

Müze’nin kamusal kimliğinin hazırlanması ve buna uygun düzenlemelerin yapılması için çalışmalar devam ediyor. Arşiv ve malzemelerin toplanması sürecinde ise halkın katılımı sağlanıyor.  Çevredeki diğer müze ve kültür merkezlerinin yer alacağı bir kültür aksı oluşturması planlanıyor.  Üniversitelerle işbirliği yapılıyor ve projeler üretiliyor. İzmir’in en eski yerleşim merkezi olan Yeşilova Höyüğü’nde ise  kazılar devam ediyor. Bornova Belediyesi, ayrıca Yeşilova alanında bir ziyaret merkezi yapılmasını planlıyor.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve ÇEKÜL uzmanlarının katıldığı toplantıda gündeme gelen konularda, ÇEKÜL uzmanları müze ekibine gönüllü destek verecek; kent müzeleriyle ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşacak.  

Tüm Haberler