Ana içeriğe atla

“ARAS CARGO TÜRKİYE ORMANLARI PROJESİ” ÇEKÜL’ÜN DESTEĞİYLE HAYATA GEÇİYOR

04.10.2007

Aras Cargo, Türkiye’deki orman alanlarını çoğaltmak ve küresel ısınmaya karşı mücadele etmek için ÇEKÜL Vakfı’yla birlikte,  “Yeşile Hayat Hayata Yeşil” sloganıyla ülke çapında ağaçlandırma kampanyası başlattı. Beş yıl boyunca devam edecek kampanyanın ilk adımı olarak, 7 Ekim 2007 tarihinde Sivas Divriği’de 7 bin ardıç fidanı dikilecek.

“Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi”yle ilgili bilgi vermek üzere 4 Ekim 2007’de Aras Cargo Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Aras Cargo ve ÇEKÜL Vakfı yöneticileri katıldı.

Aras Cargo Genel Müdürü Evrim Aras Sağıroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada Aras Cargo’nun geçmişte de çeşitli çevre projelerine destek verdiğini belirterek, bu çalışmayla ilk kez bir profesyonel kuruluşun -ÇEKÜL Vakfı’nın- desteği ve rehberliğiyle uzun soluklu bir projeye imza attıklarını söyledi.

Sarıoğlu, “Aras Cargo Türkiye Ormanları Projesi’nin amacı, Türkiye’nin her ilinde yeni ormanlar oluşturmak. Aras Cargo olarak Türkiye’nin her yerindeyiz, en küçük illerde dahi varız. Türkiye’nin bütün yollarında gece gündüz yol kat ediyoruz. Dolayısıyla 10 bin çalışanımız ve 50 binin üzerindeki müşterilerimizle Türkiye’yi soluyoruz. Soluduğumuz havaya da daha fazla oksijen katabilmenin sorumluluğunu üzerimizde taşıdığımızı düşünüyoruz. Ülkemizin her ilinde ormanlar oluşturarak az da olsa çölleşmenin önüne geçebilirsek, bu bize gurur verecek. Sivas Divriği’de 7 bin ardıç fidanı dikerek bu projeye başlıyor olacağız. Daha sonra da ÇEKÜL’ün belirleyeceği arazilere her yıl düzenli olarak ardıç dikmeye devam edeceğiz. Biz kendimizden ve doğadan gittikçe uzaklaşıyoruz. Doğa artık çığlık çığlığa desteğimizi beklediğini söylüyor. Bundan hareketle, tek tek yapabileceğimizden daha fazlasını ortaya koyabilmek için doğadan aldığımızı doğaya geri vermek üzere harekete geçtik. “Hayata Yeşil Yeşile Hayat” sloganıyla yola çıktık.” dedi. 

Konuşmasına, “ÇEKÜL olarak, Aras Cargo’nun Türkiye Ormanları Projesi’nde yol arkadaşıyız” diye başlayan ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreter Yardımcısı Ece Müftüoğlu, “Bu işbirliğinden hareketle doğal ve kültürel değerlere bundan böyle Aras Cargo ile birlikte sahip çıkacağız. Daha yapacak çok işimiz var, bu sadece bir başlangıç.” dedi.

ÇEKÜL’ün “7 Ağaç Ormanları” projesinde olduğu gibi, bu projede de acilen ağaçlandırılması gereken bölgelerin seçileceğine dikkat çeken Müftüoğlu, daha sonra da seçilen bölgenin iklimine ve doğal dokusuna uygun ağaçlandırma çalışmaları yapılacağını kaydetti. Müftüoğlu, “Ağaçlandırma çalışmalarımızı her zaman olduğu gibi bilimsel kriterlere uygun olarak ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle yapacağız. Türkiye, ormanlarını kaybediyor; bu sadece bizim ülkemizde değil, dünyada da var olan bir süreç. Bu yönde tabiî ki politik düzeyde bazı önlemler alınabilir; ama birey olarak yapacağımız daha çok şey var. Doğadan aldığımızı doğaya geri vermek esas görevimiz. Bu nedenle Aras Cargo’yla yola çıktık. Aras Cargo, ÇEKÜL gibi bir sivil toplum örgütünün uzmanlığını yanına alarak, bu projeyle toplumsal bir sorumluluğu yerine getiriyor.” dedi.

 

 

Tüm Haberler